Zespół Podatkowy SK&S w składzie Piotr Andrzejak, Stanisław Gordziałkowski, Robert Boneczko i Oksana Kijaszko uzyskał dla wiodącego klienta decyzję uchylającą negatywne rozstrzygnięcie organu podatkowego w zakresie podatku od wypłaconych dywidend. W wyniku wniesionego odwołania, organ podatkowy potwierdził, że spółka miała prawo zastosować zwolnienie z podatku u źródła przy wypłacie dywidend do zagranicznego udziałowca i umorzył postępowanie określające zaległość podatkową.
W sprawie tej wystąpiło kilka ciekawych wątków. Choć udziałowiec posiadał status zagranicznej jednostki kontrolowanej (CFC) o ograniczonej substancji biznesowej to organ podatkowy uwzględniając odwołanie spółki zgodził się m.in., że warunkiem zwolnienia z podatku dywidendy nie jest to, aby zagraniczny odbiorca dywidendy posiadał status jej beneficjenta rzeczywistego. Ponadto organ potwierdził w swojej decyzji, że nie można mówić o nadużyciu prawa do zwolnienia, jeżeli ostateczny i rzeczywisty beneficjent dywidendy ma rezydencję podatkową w kraju członkowskim UE. Organ zgodził się również, że działalność holdingowa może stanowić faktyczną działalność gospodarczą, która nie wymaga złożonej substancji biznesowej.
Na marginesie organ zgodził się również, że procedura wystąpienia w ramach pomocy prawnej do zagranicznej administracji podatkowej nie skutkuje w tym przypadku zawieszeniem biegu terminu przedawnienia, gdyż przepisy warunkujące zwolnienie z podatku u źródła wynikają z polskiej ustawy CIT (implementacji dyrektywy), a nie przepisów międzynarodowych.
Najciekawsze zaś w całej sprawie jest to, że korzystna decyzja została wydana w wyniku uwzględnienia odwołania przez ten sam organ, który wydał zaskarżoną decyzję.