Pojęcie robót budowlanych na gruncie prawa zamówień publicznych

We wrześniowym wydaniu „Ceny, zamawianie i kosztorysowanie robót budowlanych” (Zeszyt nr 9/2020) ukazał się artykuł pt. „Pojęcie robót budowlanych na gruncie prawa zamówień publicznych” autorstwa Żanety Urbaniak.

Autorka omówiła pojęcia robót budowlanych na gruncie prawa zamówień publicznych, które zacznie obowiązywać od pierwszego stycznia 2021 r. Starała się wykazać różnice w definicjach w różnych aktach prawnych, czyli w dyrektywie Parlamentu Europejskiego, prawie zamówień publicznych, prawie budowlanym i kodeksie cywilnym. Prawidłowe ustalenie czy mamy do czynienia z „zamówieniem na roboty budowlane” ma konsekwencje przy opisie przedmiotu zamówienia oraz szacowaniu zamówienia, a nawet przy ocenie warunków udziału w postępowaniu.

Zamówienia na roboty budowlane w ustawie Pzp wyróżnia wiele specjalnych uregulowań i, jak słusznie zauważyła Autorka, ustawodawca zachował praktycznie niezmienione brzmienie definicji robót budowlanych w nowym prawie zamówień publicznych. Jednak uporządkowanie różnych definicji oraz zmiana przepisów prawa budowlanego od 19 września br. będzie miało wpływ na nowelizację przepisów wykonawczych dotyczących robót budowlanych, które nie były zmieniane od 2004 r.

Publikację można pobrać TUTAJ

Powiązane

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy poinformować, że w ostatnich dniach w sieci pojawiły się fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod naszą Kancelarię. W niektórych przypadkach do wiadomości dołączane są rzekome faktury wystawione przez naszą Kancelarię.

Fałszywe e-maile można rozpoznać po tym, że są wysyłane z nietypowych, nieznanych adresów, które nie należą do naszej domeny. Dodatkowo, często wiadomości te są wysyłane z adresów łudząco podobnych do adresów faktycznych nadawców. Pragniemy podkreślić, że nasza Kancelaria nie ma żadnego związku z tymi wiadomościami. Wszystkie oficjalne wiadomości od nas są wysyłane wyłącznie z adresów w domenie @skslegal.pl.

Informujemy, że w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zawiadomiliśmy Policję, to jest Centralne Biuro Zapobiegania Cyberprzestępczości. Prosimy o ostrożność: dokładnie sprawdzajcie Państwo adres nadawcy wiadomości i nie otwierajcie podejrzanych e-maili ani załączników. W razie wątpliwości zalecamy natychmiastowe usunięcie takiej korespondencji.