HRadar | HR Newsletter | Kwiecień 2025

Zbliżają się zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium RP wciąż oczekuje na podpis Prezydenta. Ustawa wprowadzi duże zmiany w prawie imigracyjnym, które znacznie wpłyną na sposób legalizacji pracy. Na co powinni zwrócić uwagę pracodawcy?

  1. Rezygnacja z tzw. testu rynku pracy – przed uzyskaniem zezwolenia na pracę nie będzie już konieczne uzyskanie informacji starosty o lokalnym rynku pracy. Starosta będzie miał jednak możliwość utworzenia listy zawodów, w których odmowa wydania zezwolenia na pracę będzie obligatoryjna.
  2. Pełna elektronizacja procedur legalizujących pracę – wnioski o wydanie zezwolenia na pracę będą składane tylko elektronicznie. Zmiana ta ma usprawnić proces wnioskowania o zezwolenie.
  3. Zezwolenia na pracę dla nowopowstałych pracodawców – w przypadku pracodawców, którzy prowadza działalność gospodarczą przez okres krótszy niż rok, zezwolenie na pracę będzie wydawane maksymalnie na 1 rok.
  4. Obowiązek przekazania organowi kopii umowy o pracę cudzoziemca – przed powierzeniem pracy cudzoziemcowi pracodawca będzie miał obowiązek przekazania organowi wydającemu decyzję kopię umowy zawartej z cudzoziemcem.
  5. Podwyższenie kar dla pracodawców – grzywna za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców będzie wynosić od 3 tysięcy do 50 tysięcy złotych.
  6. Odmowa wydania zezwolenia na pracę – urząd będzie mógł odmówić wydania zezwolenia na pracę pracodawcom, którzy zalegają ze składkami ZUS lub prowadzą działalność w celu ułatwienia cudzoziemcom wjazdu do Polski.
  7. Przechowywanie dokumentów pobytowych cudzoziemca – ustawa doprecyzowuje obowiązki pracodawców w zakresie weryfikacji i przechowywania dokumentów pobytowych cudzoziemców. Dokumenty będą musiały być przechowywane przez cały okres zatrudnienia, a także przez 2 lata po jego zakończeniu.

Ustawa ma wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

Uzupełniający urlop macierzyński

Od 19 marca 2025 r. rodzice dzieci hospitalizowanych po urodzeniu mogą skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Ze zmiany przepisów skorzystają więc rodzice wcześniaków, jak i dzieci urodzonych w terminie, ale z przyczyn zdrowotnych hospitalizowanych po urodzeniu. Uzupełniający urlop macierzyński wynosi od 8 do 15 tygodni, w zależności od sytuacji zdrowotnej noworodka. W tym czasie rodzic, korzystający z urlopu, będzie pobierał świadczenie w pełnej wysokości.  W praktyce stosowania nowych przepisów pojawiły się wątpliwości dotyczące zasad przyznawania dodatkowego urlopu. W tym celu MRPiPS opublikowało stanowisko, w którym udzieliło odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Ze stanowiska Ministerstwa wynika, że:

  • uzupełniający urlop macierzyński jest ściśle związany z urlopem macierzyńskim. Jeśli matka nie miała prawa do urlopu macierzyńskiego (np. z powodu braku zatrudnienia) ojciec nie może skorzystać z uzupełniającego urlopu;
  • możliwe jest jednoczesne wykorzystywanie przez rodziców urlopu rodzicielskiego i uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.  Ojciec dziecka może korzystać z urlopu rodzicielskiego w czasie, gdy matka korzysta z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Urlop rodzicielski musi być udzielony w jednej części lub w maksymalnie pięciu częściach i zakończyć się do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat;
  • rodzic może wnioskować o krótszy okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, niż ten określony w zaświadczeniu lekarskim. Jednak urlop uzupełniający musi być wykorzystany w jednej części, bez możliwości podziału;
  • pracownik może zrezygnować z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego w każdej chwili, składając stosowny wniosek do pracodawcy;

Zmiany dla posiadaczy niebieskiej karty UE (Blue Card)

Trwają prace legislacyjne nad zmianami przepisów dotyczących cudzoziemców – posiadaczy tzw. niebieskiej karty UE (Blue Card).  Projektowane zmiany mają na celu implementację dyrektywy 2021/1883/UE. Zmiany będą miały istotne znaczenia dla pracodawców, którzy zatrudniają cudzoziemców w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji. Jak zmienią się przepisy imigracyjne w tym zakresie?

  • Procedura uzyskania „Niebieskiej karty” ma zostać uproszczona. Planowane jest skrócenie okresu doświadczenia zawodowego, które będzie musiał wykazać cudzoziemiec aplikując o ten rodzaj karty pobytu. Aktualnie konieczne jest wykazanie 5 lat doświadczenia zawodowego, po zmianach okres ten (dla niektórych zawodów) ma wynosić 3 lata;
  • Posiadacze „Niebieskiej karty” będą mogli prowadzić działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele UE;
  • Cudzoziemcy będą mogli korzystać z mobilności długoterminowej i krótkoterminowej posiadacza Blue Card;
  • Ustawa wprowadzi pojęcie działalności zawodowej posiadacza Blue Card, do której będzie należało m.in.: podnoszenie kwalifikacji, uczestnictwo w spotkaniach i negocjacjach czy prowadzenie negocjacji.

Pobierz alert w wersji PDF.

Powiązane

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy poinformować, że w ostatnich dniach w sieci pojawiły się fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod naszą Kancelarię. W niektórych przypadkach do wiadomości dołączane są rzekome faktury wystawione przez naszą Kancelarię.

Fałszywe e-maile można rozpoznać po tym, że są wysyłane z nietypowych, nieznanych adresów, które nie należą do naszej domeny. Dodatkowo, często wiadomości te są wysyłane z adresów łudząco podobnych do adresów faktycznych nadawców. Pragniemy podkreślić, że nasza Kancelaria nie ma żadnego związku z tymi wiadomościami. Wszystkie oficjalne wiadomości od nas są wysyłane wyłącznie z adresów w domenie @skslegal.pl.

Informujemy, że w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zawiadomiliśmy Policję, to jest Centralne Biuro Zapobiegania Cyberprzestępczości. Prosimy o ostrożność: dokładnie sprawdzajcie Państwo adres nadawcy wiadomości i nie otwierajcie podejrzanych e-maili ani załączników. W razie wątpliwości zalecamy natychmiastowe usunięcie takiej korespondencji.