Nowa definicja mobbingu
Na stronie RCL pojawił się projekt nowelizacji Kodeksu pracy, zawierający nową definicję mobbingu. Proponowane zmiany mają uporządkować i zdefiniować na nowo formy przemocy w miejscu pracy, tak aby w przyszłości precyzyjnie ocenić, czy dane zachowanie pracownika jest dopuszczalne. Główne założenia projektu:
- Uproszczenie definicji mobbingu – podstawową cechą mobbingu ma być uporczywe nękanie pracownika, przy czym uporczywość ma polegać na tym, że nękanie będzie powtarzalne, nawracające lub stałe.
- Wprowadzenie otwartego katalogu przejawów mobbingu – przejawem mobbingu ma być m.in. upokarzanie, uwłaczanie oraz zastraszanie w formie werbalnej lub pozawerbalnej.
- Zobowiązanie pracodawcy do aktywnego i stałego przeciwdziałania mobbingowi – ustawodawca ma doprecyzować jakie działania powinien podjąć pracodawca.
- Wprowadzenie minimalnej wysokości zadośćuczynienia – minimalna wysokość zadośćuczynienia za stosowanie mobbingu nie będzie mogła być niższa niż wysokość
6-miesięcznego wynagrodzenia pracownika.
Zgodnie z projektem, nowelizacja ma wejść w życie po 21 dniach od jej ogłoszenia. Następnie pracodawca będzie miał 3 miesiące na dostosowanie wewnętrznych przepisów.
Plan kontroli Państwowej Inspekcji Pracy
Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała założenia nowego programu swoich działań na lata 2025 – 2027. W 2025 roku PIP zamierza przeprowadzić aż 55 000 kontroli, które skupiać się będą na weryfikacji zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych, przestrzegania przepisów o czasie pracy czy legalności zatrudnienia cudzoziemców. Ponadto, PIP ma kontrolować, czy pracodawcy prawidłowo wprowadzili i przestrzegają przepisy w zakresie:
- nowych uprawnień rodzicielskich – w zakresie ochrony stosunku pracy pracowników korzystających z urlopów związanych z rodzicielstwem, czy prawa do elastycznej organizacji pracy rodziców;
- pracy zdalnej – w zakresie dostosowania wewnątrzzakładowych regulacji do przepisów o pracy zdalnej;
- ochrony sygnalistów – w zakresie prawidłowego wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych;
- Pracowniczych Planów Kapitałowych– w zakresie prawidłowego zawierania umów o prowadzenie PPK i umów o zarządzanie PPK, oraz niedokonywaniu wpłat do PPK.
Wigilia oficjalnie dniem wolnym od pracy
Wraz z początkiem lutego weszła w życie nowelizacja, zgodnie z która 24 grudnia jest kolejnym dniem ustawowo wolnym od pracy. Nowelizacja wprowadza również zmiany w zakresie niedziel handlowych. Od 2025 r. handel będzie dozwolony w trzy kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.
Nowe uprawnienia dla rodziców wcześniaków
Przypominamy, że 19 marca 2025 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące uzupełniającego urlopu macierzyńskiego dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych. Pracodawcy będą zobowiązani udzielić uzupełniającego urlopu w wymiarze do 8 lub 15. Do wniosku rodzic musi dołączyć zaświadczenie wydane przez szpital, zawierające informację o:
- okresie pobytu dziecka w szpitalu,
- tygodniu ciąży, w którym dziecko się urodziło,
- masie urodzeniowej dziecka.
Rodzice będą uprawnieni do skorzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Jeżeli pracownik nie wykorzysta w tym okresie urlopu uzupełniającego, urlop przepadnie. Wymiar urlopu będzie zależny od tygodnia ciąży, w którym dziecko się urodziło, masy urodzeniowej dziecka oraz długości pobytu w szpitalu.