Zgodnie z projektem zmian przedstawionym przez MF przepisy o cenach transferowych mają ulec kolejnym modyfikacjom. Część zmian jest pozytywna dla podatników gdyż wiąże się z uproszczeniami w wywiązywaniu się z obowiązków. Niemniej jednocześnie planuje się wprowadzenie dodatkowych sankcji w ramach uszczelniania systemu podatkowego.
- Oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych i rynkowości cen obejmie dodatkowy element – oświadczenie, że lokalna dokumentacja cen transferowych została sporządzona zgodnie ze stanem rzeczywistym.
- Rozpoznanie dla celów podatkowych przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia będzie wystarczające dla złożenia oświadczenia o rynkowości cen (obecnie jest to kwestionowane).
- Powyższe oświadczenie zostanie przeniesione do informacji TPR (nie będzie już składane oddzielnie jak obecnie), którą nie będą musieli składać wszyscy członkowie zarządu, lecz zgodnie z zasadami reprezentacji (w tym prokurent), a także pełnomocnik będący adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem.
- Niemniej:
- Nowy przepis w kodeksie karno-skarbowym nałoży sankcje na każdego kto wbrew obowiązkowi nie sporządza lokalnej dokumentacji cen transferowych, nie dołącza do niej dokumentacji grupowej, lub sporządza którąkolwiek z tych dokumentacji niezgodnie ze stanem rzeczywistym;
- Sankcją będzie kara grzywny do 27 mln zł (w 2021 r.), czyli najwyższa kara grzywny przewidziana w kodeksie;
- Sankcja nie będzie więc tylko ograniczona do członków zarządu podpisujących oświadczenie, lecz potencjalnie może objąć wszystkie osoby zaangażowane w sporządzanie dokumentacji (w tym dokumentacji grupowej) i ustalanie cen z podmiotami powiązanymi, w tym np. głównego księgowego, dyrektora finansowego;
- Dodatkowo, członkowie zarządu podpisujący informację TPR mogą być dotknięci powyższą sankcją także w razie podania w TPR danych niezgodnych z lokalną dokumentacją cen transferowych.
Z pozostałych zmian:
- Planuje się zwolnienie z obowiązku dokumentacyjnego dla:
- Pożyczek safe harbor (obecnie zwolnienie dotyczy tylko braku obowiązku przygotowania analizy porównawczej)
- Refaktur (ale tylko po spełnieniu szeregu warunków)
- Transakcji z lub pomiędzy zakładami zagranicznymi w Polsce (jeśli obie strony nie poniosły straty podatkowej i nie korzystają ze zwolnień).
- Planuje się zwolnienie z obowiązku przygotowania analizy porównawczej dla:
- Transakcji zawieranych przez mikro lub małych przedsiębiorców
- Transakcji zawieranych z niepowiązanymi kontrahentami z rajów podatkowych lub gdy kontrahenci z rajów podatkowych są ostatecznymi beneficjentami.
- Korekta cen transferowych in minus będzie mogła nastąpić na podstawie dowodu księgowego potwierdzającego dokonanie korekty przez kontrahenta (obecnie wymagane jest oświadczenie), a w zeznaniu CIT nie będzie trzeba zaznaczać faktu dokonania korekty.
- Oprocentowanie pożyczki safe harbor będzie trzeba aktualizować do obwieszczenia MF aktualnego na dzień każdej zmiany umowy pożyczki w zakresie oprocentowania.
- Wydłużeniu ulegają terminy na sporządzenie:
- Lokalnej dokumentacji cen transferowych – do końca 10 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego,
- Informacji TPR – do końca 11 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.
- Wydłużeniu z 7 do 14 dni ulega termin na przedstawienie dokumentacji na żądanie organu podatkowego.
- Podmiot składający informację TPR będzie zwolniony z obowiązku złożenia ORD-U z wyjątkiem transakcji z kontrahentami z rajów podatkowych.
- Informacja TPR jest składana przez spółkę osobową (a nie przez wyznaczonego wspólnika).
Obecnie projekt jest na etapie konsultacji i nie został jeszcze przekazany do Sejmu. Zmiany mają wejść w życie od 2022 r.