Zespół podatkowy SK&S uzyskał korzystne wyroki WSA dot. opinii o stosowaniu preferencji podatkowej WHT

W dniu 15 marca zespół podatkowy SK&S w składzie Jarosław Bieroński, Stanisław Gordziałkowski oraz Katarzyna Juralewicz uzyskał korzystne wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie uchylające odmowę wydania przez organ podatkowy opinii o stosowaniu preferencji podatkowej WHT przy wypłacie dywidend do spółki holdingowej z siedzibą w Wielkim Księstwie Lichtenstein.

Sprawa dotyczyła jednej z największych polskich grup kapitałowych, która z uwagi na ekspansję grupy na rynki zachodnie skonsolidowana jest wokół spółki holdingowo – finansowej w Księstwie Lichtenstein. Akcjonariuszami spółki w Lichtenstein są osoby fizyczne z Polski. Celem utworzenia spółki w Lichtensteinie było m.in. reinwestowanie otrzymanych dywidend w duże przedsięwzięcia gospodarcze w Europie.

Organ podatkowy odmówił wydania opinii potwierdzającej zwolnienie z podatku u źródła dywidend wypłacanych z Polski. Argumentował, że w sprawie istnieje uzasadnione przypuszczenie wydania decyzji z zastosowaniem art. 119a ordynacji podatkowej czyli tzw. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania – GAAR – i że funkcjonujący w ten sposób holding może stanowić schemat podatkowy skutkujący niedozwoloną optymalizacją podatkową.

WSA w Lublinie nie zgodził się ze stanowiskiem organu. W szczególności, Sąd wskazał, że korzyści podatkowej organ doszukiwał się w oparciu o okoliczności sprzeczne ze stanem faktycznym sprawy, tj. m.in. przyjął fikcyjne założenia odnośnie działań akcjonariuszy i nie wykazał, że koszty funkcjonowania spółki holdingowej w Lichtensteinie przekraczały spodziewane korzyści, inne niż podatkowe. Ponadto, organ podatkowy nie przeprowadził analizy ekonomicznej lub gospodarczej, która by kwestionowała zasadność utworzenia spółki holdingowej w Lichtenstein. Lichtenstein nie jest tzw. rajem podatkowym, ale stroną umowy o EOG z Unią Europejską, na mocy której obowiązuje w stosunkach miedzy Polską a Liechtensteinem swoboda przepływu kapitału i płatności. W konsekwencji, zastosowanie znajdują m.in. przepisy implementujące tzw. Parent Subsidiary Directive.

Warto podkreślić, że są to jedne z pierwszych korzystne dla podatników orzeczenia WSA w Lublinie wydane w  sprawach stosowania preferencji podatkowych dotyczących transgranicznych wypłat dywidend. Wyroki te potwierdzają, że GAAR nie może być stosowany dowolnie przez organy podatkowe i warto walczyć o swoje prawa.

Sygn. I SA/Lu 22/23, I SA/Lu 30/23, I SA/Lu 29/23, I SA/Lu 18/23 oraz I SA/Lu 21/23.

Powiązane