17 czerwca 2024 r. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. Zmiany te mogą wywierać istotne skutki dla przedsiębiorstw, w szczególności dla firm z sektora telekomunikacyjnego i energetycznego.
Kluczowe Zmiany:
- Nowe definicje „budynku” i „budowli”:
Projekt ustawy wprowadza definicje legalne „budynku” i „budowli” bezpośrednio w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, eliminując odniesienia do prawa budowlanego. Nowe definicje rozszerzają katalog obiektów budowlanych, co może prowadzić do zwiększenia liczby obiektów opodatkowanych jako budowle.
- Rozszerzony katalog budowli:
Projekt ustawy wyszczególnia 28 kategorii obiektów, które będą uznawane za budowle, w tym obiekty sportowe, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, porty, linie energetyczne, mosty, estakady oraz składowiska odpadów (lista może ulec zmianie).
- Instalacje i urządzenia umożliwiające użytkowanie budowli zgodnie z jej przeznaczeniem
Pierwotny projekt przewiduje, że częścią budowli są także instalacje i urządzenia, które stanowią z budowlą tzw. całość techniczno-użytkową. Ministerstwo Finansów uwzględniło jednak krytyczne uwagi zgłoszone do tej przesłanki w ramach przeprowadzonych konsultacji publicznych i wycofało się z tej propozycji. W rezultacie, w nowej wersji projektu, do wartości budowli będą się wliczać także instalacje i urządzenia, które umożliwiają użytkowanie tej budowli zgodnie z jej przeznaczeniem.
- Wzniesienie w wyniku robót budowlanych
Zgodnie z nowym projektem oraz najnowszym stanowiskiem MF po konsultacjach publicznych projektu, budowle będą stanowić obiekty wzniesione w wyniku robót budowlanych, zastępując dotychczasową przesłankę wniesienia z użyciem wyrobów budowlanych.
Zmiana ta może wprowadzać trudności interpretacyjne, gdyż definicja robót budowlanych nie jest jednoznacznie określona w przepisach podatkowych, a więc przepisy wciąż zawierają odesłanie do przepisów pozapodatkowych.
- Umieszczenie budowli w budynku:
Umieszczenie budowli lub jej części w budynku nie oznacza, że przedmiotem opodatkowania jest wyłącznie budynek. Jeżeli w budynku położona jest budowla lub jej część niestanowiąca integralnej części tego budynku, to może ona stanowić odrębny od budynku przedmiot opodatkowania. W nowym projekcie MF ma jednak doprecyzować, kiedy dany obiekt może być budynkiem, a kiedy budowlą, eliminując ryzyko podwójnego podatkowania jako budowla oraz jako budynek jednocześnie.
Pozostałe zmiany:
- Garaże w budynkach mieszkalnych będą opodatkowane stawką właściwą dla budynków mieszkalnych.
- W przypadku elektrowni wiatrowych, opodatkowaniu podlegać będą jedynie części budowlane tych obiektów.
- Infrastruktura kolejowa nie będzie korzystać ze zwolnienia podatkowego dla terminali towarowych.
- Budynki i budowle na lotniskach użytku publicznego będą podlegać zwolnieniu tylko w ograniczonym zakresie.
Potencjalne Ryzyka:
- Zmiany będą prowadzić do zwiększenia obciążeń podatkowych dla przedsiębiorców.
- Obecne brzmienie projektowanych przepisów może powodować istotne problemy interpretacyjne, co może skutkować zwiększoną liczbą sporów z organami podatkowymi.
Co Dalej?
Proponowane zmiany są następstwem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (SK 14/21) i mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
Projekt ustawy jest obecnie po konsultacjach publicznych na etapie rządowego procesu legislacyjnego, przed skierowaniem projektu do Sejmu.
Nasz zespół będzie na bieżąco informować o ich dalszym przebiegu oraz służyć pomocą w interpretacji i wdrażaniu nowych przepisów. Prosimy o kontakt w razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby konsultacji.