Praca zdalna i kontrola trzeźwości
Przypominamy, że nowe przepisy w zakresie kontroli trzeźwości obowiązują już od 21 lutego 2023 r. Przepisy o pracy zdalnej będą obowiązywać od 7 kwietnia 2023 r.
Kontrola trzeźwości:
Przypominamy najważniejsze zmiany w zakresie kontroli trzeźwości:
- Kontrola trzeźwości pracowników może przybrać formę kontroli prewencyjnej lub kontroli w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że pracownik jest w stanie nietrzeźwości po użyciu alkoholu lub innych substancji.
- Pracodawca ma obowiązek uregulować zasady kontroli prewencyjnej w regulaminie pracy, układzie zbiorowym lub obwieszczeniu oraz powiadomić pracowników o wprowadzeniu tych zasad 2 tygodnie wcześni Wprowadzane zasady będą musiały być uprzednio uzgodnione ze związkami zawodowymi.
- Kontrola trzeźwości może być stosowana przez pracodawcę w celu ochrony życia i zdrowia pracowników i innych osób lub ochrony mienia przy użyciu urządzenia posiadającego ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie.
- Na żądanie pracodawcy badania trzeźwości mogą być przeprowadzone przez organ powołany do ochrony porządku publicznego (np. policję).
- Stan nietrzeźwości oznacza zawartość powyżej 0,2 ‰ stężenia alkoholu we krwi albo powyżej 0,1 mg stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.
- Kontrole są możliwe wobec osób współpracujących z pracodawcą na podstawie umów cywilnoprawnych takich jak umowa zlecenie, umowa o dzieło czy B2B.
Przypominamy, że w związku z nowelizacją kodeksu pracy w zakresie kontroli trzeźwości, na pracodawców spadną nowe obowiązki związane z odpowiednim dokumentowaniem trzeźwości pracowników, w nowej części akt osobowych pracownika – „E”.
Praca zdalna:
O nadchodzących zmianach w zakresie pracy zdalnej pisaliśmy w naszym alercie: LINK
W odpowiedzi na liczne pytania i wątpliwości pracodawców w tym zakresie, Ministerstwo Pracy opublikowało odpowiedzi z oficjalnymi wytycznymi. Poniżej zamieszczamy podsumowanie najważniejszych kwestii:
- Miejsce wykonywania pracy zdalnej zawsze musi być uzgodnione z pracodawcą – oznacza to, że pracownik nie może dowolnie decydować skąd w danym momencie pracuje. Dodatkowo, definicja pracy zdalnej nie wyklucza możliwości wykonywania przez pracownika pracy zdalnej z różnych miejsc, o ile będą one każdorazowo uzgodnione z pracodawcą.
- Wniosek o okazjonalną pracę zdalną nie jest dla pracodawcy wiążący, a wymiar przysługujących 24 dni nie zmniejsza się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika.
- Zwrot kosztów pracy zdalnej nie obejmuje kosztów zużycia wody, zakupu kawy, mebli lub użytkowania powierzchni w domu, chyba, że wynika to z regulaminu pracy zdalnej.
- W przypadku pracy zdalnej wykonywanej na podstawie polecenia, pracodawca może w każdym czasie cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej, z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem.
Autozapis do PPK
Przypominamy, że pracownicy, którzy do dnia 28 lutego 2023 r. złożyli pracodawcy rezygnację z dokonywania wpłat do PPK i w dalszym ciągu nie chcą dokonywać wpłat, mają obowiązek ponownego złożenia rezygnacji w terminie od 1 marca do 31 marca 2023 r. Jeśli pracodawca nie otrzyma nowej rezygnacji, wówczas od dnia 1 kwietnia automatycznie będzie dokonywał wpłat za pracownika do instytucji finansowej.
Nowy projekt ustawy o sporach zbiorowych
W lutym na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany nowy projekt ustawy o sporach zbiorowych pracy.
Główne założenia projektu:
- Rozszerzenie definicji przedmiotu sporu zbiorowego do wszelkich spraw zbiorowych, w których związki zawodowe reprezentują osoby wykonujące pracę zarobkową.
- Spór zbiorowy będzie mógł trwać maksymalnie 9 miesięcy z możliwością wydłużenia o dodatkowe 3 miesiące. Dotychczas nie było ograniczenia czasowego.
- Wprowadzenie tzw. mediacji prewencyjnej podczas rokowań, która ma na celu zapobieganie eskalacji konfliktu na tym etapie.
- Wydłużenie minimalnego terminu na spełnienie żądań organizacji związkowej przez pracodawcę do 7 dni.