Legal Alert | Nowe limity THC w żywności konopnej!

W Dzienniku Urzędowym UE opublikowano rozporządzenie Komisji (UE) 2022/1393 z dnia 11 sierpnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1881/2006 w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów delta-9-tetrahydrokannabinolu (Δ9-THC) w nasionach konopi i produktach z nich uzyskanych.

Zgodnie z nowymi regulacjami, ustanowione zostały następujące maksymalne limity zanieczyszczenia żywności THC:

  1. Nasiona konopi – 3,0 mg/kg
  2. Zmielone nasiona konopi, (częściowo) odtłuszczone nasiona konopi i inne produkty przetworzone/uzyskane z nasion konopi, z wyjątkiem oleju z nasion konopi – 3,0 mg/kg
  3. Olej z nasion konopi – 7,5 mg/kg

Najwyższy dopuszczalny poziom zanieczyszczenia odnosi się do sumy delta-9-tetrahydrokannabinolu (Δ9 -THC) i kwasu delta-9-tetrahydrokannabinolowego (Δ9 -THCA), wyrażonej jako Δ9 -THC. Produkty przetworzone/uzyskane z nasion konopi, o których mowa w punkcie B, są natomiast w świetle przepisów produktami przetworzonymi/uzyskanymi wyłącznie z nasion konopi.

Rozporządzenie przewiduje czas na przygotowanie się do nowych przepisów, ponieważ będzie ono stosowane od 1 stycznia 2023 r. Jednocześnie ustanowiono okres przejściowy w odniesieniu do środków spożywczych wprowadzonych zgodnie z prawem do obrotu przed datą rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia, które mogą pozostać w obrocie do upływu ich daty minimalnej trwałości lub terminu ich przydatności do spożycia.

Z treścią rozporządzenia Komisji można zapoznać się pod linkiem: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32022R1393

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zawartości THC w żywności konopnej, zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania.

 

Pobierz Alert w wersji PDF

Powiązane