24 grudnia jako dodatkowy dzień wolny od pracy
Pod koniec października do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z propozycją posłów Lewicy, 24 grudnia ma zostać kolejnym ustawowym dniem wolnym od pracy.
Projekt ustawy ma wielu zwolenników, niewykluczone, że zmiany te wejdą w życie jeszcze przed tegoroczną Wigilią. W uzasadnieniu projektu wskazano, że dzień wolny ma obowiązywać dla wszystkich pracowników, również pracowników placówek handlowych, którzy pracują tego dnia do godz. 14.00. Jeśli ustawa faktycznie wejdzie w życie w najbliższych tygodniach, pracodawcy będą musieli uwzględnić nowy dzień wolny przy planowaniu grafików na grudzień 2024 r.
Ponadto, projekt nowelizacji zakłada wprowadzenie ograniczenia handlu w piątek poprzedzający Wielką Sobotę (pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych) – w ten dzień handel po godzinie 14:00 ma zostać zakazany.
Propozycja zmian w zakresie zwolnień lekarskich
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw modyfikujący zasady przyznawania zwolnień lekarskich. Jakich zmian możemy się podziewać?
- Nowa definicja pracy zarobkowej – ministerstwo proponuje, aby pracę zarobkową zdefiniować jako każdą czynność o charakterze zarobkowym, niezależnie od stosunku prawnego będącego podstawą jej wykonania z wyłączeniem czynności incydentalnych, których podjęcia wymagają istotne okoliczności. W praktyce może to oznaczać m.in. dopuszczenie możliwości podpisywania podczas zwolnienia lekarskiego dokumentów finansowych spółki, faktur, czy innych istotnych dokumentów.
- Możliwość wykonywania pracy u innego pracodawcy podczas zwolnienia lekarskiego – niezdolność do pracy pracownika zatrudnionego u kilku pracodawców będzie mogła być wyłączona w stosunku do zatrudnienia u jednego z tych pracodawców, jeśli lekarz wystawiający zwolnienie uzna, że rodzaj pracy nie uzasadnia orzekania o niezdolności. Możemy więc spotkać się z sytuacją, w której pracownik niezdolny do pracy fizycznej u jednego pracodawcy będzie mógł nadal wykonywać pracę umysłową u drugiego pracodawcy.
- Miejsce pobytu podczas zwolnienia lekarskiego – projekt dopuszcza wskazanie w zwolnieniu lekarskim miejsca pobytu pracownika również poza granicami Polski, gdy jest to uzasadnione zaleceniami lekarza lub innymi istotnymi okolicznościami.
Strategia Migracyjna na lata 2025-2030
Znamy już szczegóły Strategii Migracyjnej dla Polski na lata 2025-2030, pracodawcy zatrudniający cudzoziemców muszą być gotowi na gruntowną reformę prawa imigracyjnego. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi zmianami z punktu widzenia HR, które opisaliśmy szczegółowo w naszym alercie LINK.
Głównymi założeniami Strategii Migracyjnej są m.in.:
- Zmiany w systemie wizowym;
- Cyfryzacja usług pobytowych;
- Reforma funkcjonowania agencji zatrudnienia;
- Uszczelnienie sytemu wydawania wiz studenckich.
Uchwała SN w sprawie przywrócenia do pracy ciężarnej pracownicy
Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 17 października 2024 r. (sygn. III PZP 1/24) uznał, że pracownica, która zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia może żądać przywrócenia do pracy, nawet jeśli zgłosiła takie żądanie już w trakcie procesu sądowego po upływie kilkunastu miesięcy.
W omawianej sprawie, pracownica przy zachowaniu ustawowego terminu, odwołała się od wypowiedzenia wskazując niekonkretne i nieprawdziwe przyczyny wypowiedzenia. Następnie dopiero w toku postepowania, po upływie ponad 14 miesięcy od zwolnienia ujawniła, że w momencie otrzymania wypowiedzenia była w ciąży. Sąd rejonowy przywrócił kobietę do pracy, pracodawca odwołał się jednak od tego wyroku. Sąd okręgowy miał wątpliwości co do zasadności takiego przywrócenia do pracy i zwrócił się z pytaniem do Sądu Najwyższego, czy pracownica faktycznie miała możliwość zmiany podstawy żądania i rozszerzenia pozwu po upływie ustawowego terminu 21 dni.
Zdaniem Sądu Najwyższego, ujawnienie w toku postepowania ciąży (jako nowej okoliczności) nie stanowi zmiany powództwa i nie jest ograniczone terminem. Pracownica może zatem domagać się również wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy liczony od momentu poinformowania pracodawcy o ciąży.