Aleksandra Pinkas uczestniczką seminarium wodorowego w Dreźnie – Hydrogen 2022

24 czerwca 2022 r. Aleksandra Pinkas, junior associate w zespole projektów infrastrukturalnych, reprezentowała Kancelarię SK&S podczas seminarium wodorowego, które odbyło się w Dreźnie. Podsumowało ono wyjazd studyjny do Niemiec Hydrogen 2022, którego organizatorem był Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych.

Celem seminarium była wymiana wiedzy i polsko-niemieckich praktyk w zakresie rozwoju gospodarki wodorowej pomiędzy przedstawicielami administracji rządowej, samorządu terytorialnego i przedsiębiorcami. Gościem honorowym był dr Niels Geissler, Dyrektor Generalny w Ministerstwie Energii, Ochrony Klimatu, Środowiska i Rolnictwa Saksonii, który przedstawił założenia strategii wodorowej Saksonii[1]. Prognozuje ona działania w zakresie rozwoju wodoru w: nauce i badaniach, przemyśle i transporcie. Jednym z priorytetowych celów strategii z uwzględnieniem współpracy z Polską jest zacieśnianie partnerstw transgranicznych i rozwój międzynarodowych połączeń infrastruktury wodorowej.

Stronę polską reprezentował Artur Kowalik, Dyrektor Departamentu Gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Przedstawił on kluczowe punkty wieloletniej współpracy województwa dolnośląskiego i Saksonii ze wskazaniem, że rozwój gospodarki wodorowej stanowi obecnie priorytet ze względu na dążenie do zrównoważonego rozwoju Dolnego Śląska. Kolejno, głos zabrał dr Maciej Zathey, Dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego. Przybliżył on założenia przygotowywanej Strategii Energetycznej Dolnego Śląska[2], której nadrzędnym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. przez województwo dolnośląskie. Ponadto, podkreślił, że uwarunkowania Dolnego Śląska pozwalają na wielkoskalową lokalizację instalacji OZE, ale kluczowy dla maksymalizacji ich udziału w strukturze wytwórczej energii jest rozwój technologii wodorowych na potrzeby magazynowania nadwyżek energii produkowanej z OZE.

Uczestnicy seminarium mieli także okazję poznać dobre praktyki w zakresie rozwoju wodoru Sunfire – producenta elektrolizerów przemysłowych umożliwiających dostarczanie odnawialnego wodoru i syngazu i oferujący rozwiązania off-grid. Sunfire zrealizowało już ponad 70 projektów wodorowych w 24 państwach o łącznej mocy zainstalowanej 250 MW, a do 2023 r. zakłada produkcję 500 MW rocznie wodoru.

Seminarium pozwoliło na sformułowanie wniosku, że rola inwestycji wodorowych będzie wzrastała, a polscy przedsiębiorcy są postrzegani jako partnerzy międzynarodowych projektów wodorowych.

 


[1] Die Sächsische Wasserstoffstrategie: https://publikationen.sachsen.de/bdb/artikel/38820

[2] Status prac nad Strategią Energetyczną Dolnego Śląska: https://www.irt.wroc.pl/strona-456-strategia_energetyczna.html

Powiązane

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy poinformować, że w ostatnich dniach w sieci pojawiły się fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod naszą Kancelarię. W niektórych przypadkach do wiadomości dołączane są rzekome faktury wystawione przez naszą Kancelarię.

Fałszywe e-maile można rozpoznać po tym, że są wysyłane z nietypowych, nieznanych adresów, które nie należą do naszej domeny. Dodatkowo, często wiadomości te są wysyłane z adresów łudząco podobnych do adresów faktycznych nadawców. Pragniemy podkreślić, że nasza Kancelaria nie ma żadnego związku z tymi wiadomościami. Wszystkie oficjalne wiadomości od nas są wysyłane wyłącznie z adresów w domenie @skslegal.pl.

Informujemy, że w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zawiadomiliśmy Policję, to jest Centralne Biuro Zapobiegania Cyberprzestępczości. Prosimy o ostrożność: dokładnie sprawdzajcie Państwo adres nadawcy wiadomości i nie otwierajcie podejrzanych e-maili ani załączników. W razie wątpliwości zalecamy natychmiastowe usunięcie takiej korespondencji.