27 października 2022 r. Aleksandra Pinkas, associate w zespole projektów infrastrukturalnych, reprezentowała Kancelarię SK&S jako prelegentka w panelu dyskusyjnym podczas konferencji „The future is now a potency of hydrogen use in Lower Silesian Hydrogen Valley”, która odbyła się w Bogatyni w ramach organizowanego przez Komisję Europejską – European Hydrogen Week 2022. Organizatorami konferencji była Dolnośląska Dolina Wodorowa i Zgorzelecki Klaster Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej (Zklaster). Celem konferencji było omówienie globalnych wyzwań wdrażania unijnej strategii wodorowej i kluczowych zagadnień wykorzystania potencjału energii odnawialnej do produkcji wodoru.
Konferencję otworzyły wystąpienia wprowadzające: Ireneusza Zyski, Sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnika Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, prof. Lecha Sitnika, profesora w Katedrze Inżynierii Pojazdów Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, dr. Andrzeja Węgrzyna, wiceprezesa Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, Radosława Żydoka, dyrektora Departamentu Projektów Transformacyjnych w KGHM Polska Miedź S.A., wiceprezesa Dolnośląskiej Doliny Wodorowej i Alberta Gryszczuka, prezesa Krajowej Izby Klastrów Energii i Odnawialnych Źródeł Energii.
Aleksandra Pinkas, wystąpiła w roli prelegentki w panelu dyskusyjnym z udziałem: prof. Lecha Sitnika, Agnieszki Spirydowicz, prezes Zklastra i Radosława Żydoka, którego moderatorem był Tomasz Drzał, dyrektor zarządzający Krajowej Izby Klastrów Energii. A. Pinkas w swojej wypowiedzi wskazała na znaczenie realizacji inwestycji wodorowych w związku z przyjętymi celami klimatycznymi w Agendzie Zrównoważonego Rozwoju 2030 i zobowiązaniami unijnymi państw w tym zakresie. Przedstawiła ona także rekomendacje regulacji do przygotowywanego polskiego prawa wodorowego.
Wydarzenie podsumował wyjazd studyjny na farmę fotowoltaiczną Zklastra, podczas którego uczestnicy mieli możliwość przyjrzeć się funkcjonowaniu instalacji i poznać dalsze plany rozwoju fotowoltaiki w Zklastrze.
Uczestnictwo w konferencji pozwoliło na sformułowanie wniosku, że rola inwestycji wodorowych jest kluczowa dla rozwoju odnawialnych źródeł energii i wymaga partnerstwa zarówno na poziomie transgranicznym, jak i regionalnym (local content).