Tax Alert | Zmiany w Podatku od Nieruchomości

27 listopada 2024 r. Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej („Ustawa”). Zmiany te mogą wywierać istotne skutki dla przedsiębiorstw, w szczególności dla firm z sektora telekomunikacyjnego i energetycznego.

Kluczowe Zmiany:

  1. ​​Nowe definicje „budynku” i „budowli”:
    Ustawa wprowadza definicje legalne „budynku” i „budowli” bezpośrednio w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, eliminując odniesienia do prawa budowlanego. Nowe definicje rozszerzają katalog obiektów budowlanych, co może prowadzić do zwiększenia liczby obiektów opodatkowanych jako budowle.
  1. Rozszerzony katalog budowli:
    Ustawa wyszczególnia 28 kategorii obiektów, które będą uznawane za budowle, w tym obiekty sportowe, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, porty, linie energetyczne, mosty, estakady oraz składowiska odpadów. Poza obiektami wymienionymi enumeratywnie w załączniku do Ustawy, w świetle nowelizacji za budowle należy uznać również m.in. części budowlane elektrowni wiatrowych, jądrowych i fotowoltaicznych, a także fundamenty pod maszyny oraz urządzenia techniczne.
  1. Instalacje i urządzenia umożliwiające użytkowanie budowli zgodnie z jej przeznaczeniem
    Nowelizacja przewiduje, że częścią budowli są także instalacje i urządzenia, bezpośrednio związane z budynkiem lub obiektem wymienionym załączniku do Ustawy, niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.
  1. Wzniesienie w wyniku robót budowlanych
    Zgodnie Ustawą, budowle będą stanowić obiekty wzniesione w wyniku robót budowlanych, także w przypadku, gdy stanowią część obiektu niewymienionego w ustawie.
  1. Umieszczenie budowli w budynku:
    Umieszczenie budowli lub jej części w budynku nie oznacza, że przedmiotem opodatkowania jest wyłącznie budynek. Jeżeli w budynku położona jest budowla lub jej część niestanowiąca integralnej części tego budynku, to stanowi ona odrębny od budynku przedmiot opodatkowania.
  1. Termin składania deklaracji:
    Ustawa przewiduje przepis przejściowy, na mocy którego niektórzy podatnicy będą mieli możliwość złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości za rok 2025 w terminie przedłużonym do dnia 31 marca 2025 r., o ile spełnią określone w Ustawie warunki. Aby skorzystać z przedłużonego terminu, konieczne będzie złożenie stosownego zawiadomienia do właściwego organu podatkowego. Niezależnie od wydłużenia terminu na złożenie deklaracji, podatnicy będą zobligowani do dokonywania bieżących, miesięcznych płatności podatku.

Pozostałe zmiany:

  • Garaże w budynkach mieszkalnych będą opodatkowane stawką właściwą dla budynków mieszkalnych.
  • Infrastruktura kolejowa nie będzie korzystać ze zwolnienia podatkowego dla terminali towarowych.
  • Budynki i budowle na lotniskach użytku publicznego będą podlegać zwolnieniu tylko w ograniczonym zakresie.

Potencjalne Ryzyka:

  • Zmiany mogą prowadzić do zwiększenia obciążeń podatkowych dla przedsiębiorców.
  • Nowe przepisy mogą powodować istotne problemy interpretacyjne, co może skutkować zwiększoną liczbą sporów z organami podatkowymi.

Co Dalej?
Wprowadzone zmiany są następstwem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (SK 14/21) i wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.

Będziemy uważnie monitorować proces implementacji nowych przepisów, w tym jego praktyczne aspekty, aby zapewnić Państwu aktualne informacje oraz wsparcie w jak najlepszym dostosowaniu się do nowych regulacji.

Prosimy o kontakt w razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby konsultacji.

Pobierz alert w wersji PDF

 

Powiązane

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy poinformować, że w ostatnich dniach w sieci pojawiły się fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod naszą Kancelarię. W niektórych przypadkach do wiadomości dołączane są rzekome faktury wystawione przez naszą Kancelarię.

Fałszywe e-maile można rozpoznać po tym, że są wysyłane z nietypowych, nieznanych adresów, które nie należą do naszej domeny. Dodatkowo, często wiadomości te są wysyłane z adresów łudząco podobnych do adresów faktycznych nadawców. Pragniemy podkreślić, że nasza Kancelaria nie ma żadnego związku z tymi wiadomościami. Wszystkie oficjalne wiadomości od nas są wysyłane wyłącznie z adresów w domenie @skslegal.pl.

Informujemy, że w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zawiadomiliśmy Policję, to jest Centralne Biuro Zapobiegania Cyberprzestępczości. Prosimy o ostrożność: dokładnie sprawdzajcie Państwo adres nadawcy wiadomości i nie otwierajcie podejrzanych e-maili ani załączników. W razie wątpliwości zalecamy natychmiastowe usunięcie takiej korespondencji.