Legal Alert | Wejście w życie przepisów nowej ustawy deweloperskiej 1 lipca 2024 roku

Jak sygnalizowaliśmy w ostatnim raporcie SK&S, papierosy elektroniczne, w szczególności jednorazowe, są w ostatnim czasie przedmiotem debaty publicznej, przede wszystkim z uwagi na zapowiedź ograniczenia możliwości ich sprzedaży przez Ministerstwo Zdrowia.

Zgodnie z sygnalizowanymi przez Ministerstwo zamierzeniami, ograniczenie ww. sprzedaży miało nastąpić m.in. poprzez objęcie przepisami ustawy tytoniowej1 e-papierosów bez nikotyny – przepisy ustawy w obecnym brzmieniu nie obejmują bowiem takich wyrobów.

W dniu 10 lipca 2024 r. opublikowano projekt ustawy
o zmianie ustawy tytoniowej
; nowe regulacje mają za zadanie objęcie przepisami ustawowymi tzw. „płyny beznikotynowe” i skutkować m.in.:

  1. wprowadzeniem zakazu ich sprzedaży osobom do 18 roku życia;
  2. ograniczeniem miejsc, gdzie możliwe będzie ich używanie, analogicznie jak w przypadku elektronicznych papierosów z płynem zawierającym nikotynę;
  3. wprowadzeniem zakazu sprzedaży w automatach oraz sprzedaży na odległość (w tym przez Internet);
  4. wprowadzeniem wymagań wobec składu i budowy wobec takich produktów;
  5. wprowadzeniem zakazu reklamy i promocji;
  6. koniecznością ich zgłoszenia do Biura do spraw Substancji Chemicznych (zgodnie z projektem, w przypadku papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych, zawierających płyn niezawierający nikotyny, wprowadzonych do obrotu przed dniem wejścia w życie ustawy, konieczne będzie dokonanie zgłoszenia w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy).

Projekt ustawy przewiduje m.in. nowe definicje:

  • papierosa elektronicznego – wyrób, który może być wykorzystywany do spożycia pary zawierającej nikotynę albo niezawierającej nikotyny za pomocą ustnika, lub wszystkie elementy tego wyrobu, w tym kartridże, zbiorniki i urządzenia bez kartridża lub zbiornika; papierosy elektroniczne mogą być jednorazowego użytku albo wielokrotnego napełniania za pomocą pojemnika zapasowego lub zbiornika lub do wielokrotnego ładowania za pomocą kartridżów jednorazowych;
  • pojemnika zapasowego – naczynie z płynem zawierającym nikotynę, który można wykorzystać do ponownego napełnienia papierosa elektronicznego albo naczynie z płynem niezawierającym nikotyny, który jest przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych.

Uaktualnione definicje pozwolą na objęcie wersji beznikotynowych regulacjami, w tym wymienionymi wyżej zakazami i ograniczeniami, które dotychczas były stosowane do papierosów elektronicznych zawierających nikotynę.

Na opakowaniu jednostkowym i opakowaniu zbiorczym papierosów elektronicznych, które mogą być wykorzystywane wyłącznie do spożycia pary niezawierającej nikotyny i pojemników zapasowych zawierających płyn niezawierający nikotyny konieczne będzie zamieszczenie widocznego, czytelnego i trwałego ostrzeżenia zdrowotnego: „Wyrób szkodliwy dla zdrowia.”.

W związku z podnoszoną m.in. na posiedzeniach komisji sejmowych i senackich nieszczelnością w podziale kompetencji pomiędzy poszczególnymi organami w zakresie nadzoru nad rynkiem e-papierosów, projektowane przepisy przewidują, że kontrolę przestrzegania przepisów ustawy tytoniowej w zakresie niezastrzeżonym dla innych organów przeprowadzała będzie Inspekcja Handlowa.

Ustawa ma wejść w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Zanim jednak to nastąpi, musi przejść procedurę legislacyjną i zostać notyfikowana do Komisji Europejskiej, która zgodnie z procedurą ma co do zasady trzy miesiące (termin może zostać jednak wydłużony do sześciu miesięcy) na przeanalizowanie zgłoszonych przepisów.

Projekt jest aktualnie na etapie konsultacji publicznych, w związku z czym zainteresowane podmioty mogą zgłaszać ewentualne uwagi do projektu – termin na przesłanie propozycji zmian to 14 dni.

Pobierz alert w wersji PDF

Powiązane