Komisja Europejska zatwierdziła dwa polskie programy pomocy publicznej związane z transformacją energetyczną.
Wsparcie na magazyny energii
Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości 1,2 mld euro, który ma wspierać inwestycje w magazyny energii elektrycznej, by wspomagać przechodzenie na gospodarkę o zerowej emisji netto.
Projekty zostaną wybrane w drodze zaproszenia do składania wniosków.
Pomoc będzie udzielana w ramach dwóch form wsparcia: dotacji bezpośrednich i pożyczek. Łączna kwota wsparcia nie będzie mogła przekraczać 45 proc. kosztów inwestycji w ramach wspieranego projektu, przy czym limit ten będzie można zwiększyć do 65 proc. w przypadku pomocy dla małych przedsiębiorstw i do 55 proc. w przypadku pomocy dla średnich przedsiębiorstw.
Szczegółowe warunki dotyczące udzielania wsparcia zostaną wskazane w krajowych rozporządzeniach, nad którymi trwają prace. Ostateczne warunki udzielania wsparcia mają być znane w listopadzie.
Wsparcie na inwestycje niskoemisyjne
Drugi rodzaj wsparcia dotyczy projektów inwestycyjnych o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto. Jego warunki określa art. 53 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r.
o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych oraz rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 29 września 2023 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej na realizację projektów inwestycyjnych o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto.
Takim projektem jest inwestycja o nakładach w wysokości co najmniej 110 mln euro, w związku z którą zostanie utworzonych co najmniej 50 nowych miejsc pracy.
Inwestycja ma polegać na produkcji urządzeń takich jak: baterie, panele słoneczne, turbiny wiatrowe, pompy ciepła, elektrolizery oraz urządzenia do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCUS) lub kluczowych komponentów przeznaczonych do produkcji ww. urządzeń. Wsparciu podlegać będą także inwestycje z zakresu produkcji lub odzysku pokrewnych surowców krytycznych niezbędnych do produkcji ww. urządzeń i komponentów.
Kosztami kwalifikowalnymi będą koszty inwestycji związane z realizacją projektu – rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne niezbędne do produkcji lub odzysku ww. urządzeń lub komponentów.
Poza spełnieniem kryteriów ilościowych dotyczących minimalnych nakładów i odpowiedniej liczby nowych miejsc pracy, inwestycja będzie musiała spełniać co najmniej pięć z czternastu warunków uzupełniających zbliżonych do kryteriów jakościowych obowiązujących w ramach grantu rządowego na nowe inwestycje udzielanego w ramach „Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011–2030”.
Maksymalna wysokość wsparcia wyliczana jest wg wzoru:
maksymalna wysokość wsparcia (zł) = a × b × c ÷ 10
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
- a – wysokość kosztów kwalifikowalnych projektu niskoemisyjnego (zł),
- b – maksymalną intensywność pomocy (%),
- c – liczbę punktów uzyskanych za zobowiązanie się do spełnienia warunków uzupełniających.
Za nabór wniosków, odbywający się w trybie ciągłym, odpowiedzialne jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Pomoc może być udzielana, a więc umowy grantowe mogą być zawierane, najpóźniej do 31 grudnia 2025 r. Nabór może jednak zakończyć się dużo wcześniej, jeśli wykorzystany zostanie budżet zarezerwowany dla wsparcia. Wobec tego rekomendujemy nie zwlekać z aplikowaniem o wsparcie.