Legal Alert | Clean Industrial Deal – nowa strategia przemysłowa UE

Czym jest CID?

26 lutego 2025 r. Komisja Europejska opublikowała nową strategię przemysłową Clean Industrial Deal („CID”). CID to kompleksowy unijny dokument strategiczny, którego celem jest wzmacnianie konkurencyjności europejskiego przemysłu, przy jednoczesnym kontynuowaniu działań na rzecz dekarbonizacji i wykorzystywaniu ich do osiągnięcia tego celu. CID zakłada transformację przemysłu unijnego powiązaną z przyspieszeniem dekarbonizacji, rozwojem przemysłu clean tech oraz wsparciem innowacji, w tym w zakresie osiągnięcia neutralności technologicznej.

Jakie są cele CID?

Działania KE i innych organów unijnych mają skupiać się na następujących obszarach:

  • Wsparcie przemysłu energochłonnego: CID przewiduje przeciwdziałanie problemom przemysłu energochłonnego związanym ze wzrostem cen energii i gazu, a także ze skomplikowanymi regulacjami.
  • Obniżenie kosztów energii: KE zapowiada przedstawienie planu na rzecz przystępnej cenowo energii (ang. Action Plan for Affordable Energy), a także inne działania
    (m.in. propagowanie umów PPA we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, obniżenie opodatkowania energii).
  • Rozwój przemysłu clean tech: rozwój sektora czystych technologii ma być priorytetem unijnym. Wsparcie w rozwoju tego rodzaju przemysłu ma zapewnić m.in. Fundusz Konkurencyjności.
  • Zwiększenie inwestycji publicznych i prywatnych: dzięki instytucjom finansowym, takim jak Industrial Decarbonisation Bank, czy instrumentom inwestycyjnym, takim jak zmodyfikowany program InvestEU, UE planuje zwiększyć inwestycje w energetykę, przemysł i systemy transportowe o około 480 miliardów euro w porównaniu do poprzedniej dekady.
  • Wsparcie gospodarki o obiegu zamkniętym: nowe przepisy (np. planowany Circular Economy Act) mają przyczynić się do zwiększenia recyklingu i odzysku surowców strategicznych, zmniejszając zależność od dostawców zewnętrznych.

CID – założenia legislacyjne

CID zakłada stworzenie ram prawnych, które umożliwią przedsiębiorstwom inwestowanie w technologie niskoemisyjne i innowacyjne rozwiązania. KE planuje zarówno przyjęcie nowych aktów prawnych, jak i zmiany w funkcjonujących już systemach (np. CBAM). Kluczowe elementy to:

  • Industrial Decarbonisation Accelerator Act: ma przewidywać rozwiązania prawne prowadzące do przyspieszenia procedur związanych z dekarbonizacją oraz dostępem podmiotów działających w przemyśle do zielonej energii. Projekt ma przewidywać m.in. digitalizację procedury czy udział AI w analizie danych.
  • Critical Raw Materials Act: ma zapewnić dostęp do kluczowych surowców dla transformacji energetycznej i przemysłowej, między innymi poprzez uniezależnienie unijnej gospodarki od dostaw surowców strategicznych z państw trzecich. W ramach działań, planowane jest powołanie Europejskiego Ośrodka ds. Surowców Strategicznych, który będzie koordynował nabywanie surowców, monitorowanie łańcucha dostaw, strategiczne rezerwy oraz opracowywanie instrumentów finansowych wspierających inwestycje.
  • Akt delegowany dot. niskoemisyjnego wodoru: ma ułatwić produkcję niskoemisyjnego wodoru i zapewnić wsparcie inwestycji w tym sektorze gospodarki.
  • Circular Economy Act: ma wprowadzić nowe przepisy w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym mające na celu usprawnienie odzysku i recyklingu surowców strategicznych oraz redukcję zależności od importu. Nowe przepisy będą zakładały m.in. rozwój jednolitego rynku i swobodnego przepływu surowców strategicznych oraz recyklatów.
  • Energy Taxation Directive (ETD): CID wskazuje na konieczność ukończenia procedury legislacyjnej dot. zmiany dyrektywy w sprawie opodatkowania energii. Nowelizacja ma umożliwiać obniżenie podatku od energii elektrycznej dla gałęzi przemysłu o wysokim zużyciu energii. KE ma także wydać rekomendacje w kwestii opłat sieciowych zakładające m.in. ujednolicenie metodologii taryfowej.
  • Przepisy dotyczące CBAM: Uproszczenie i rozszerzenie mechanizmu granicznej korekty emisji, na podstawie raportu, który ma zostać stworzony przez KE.

Terminarz najważniejszych prac

Termin Działanie / Akt prawny Zakres
Q1 2025 Action Plan on Affordable Energy Przedstawienie planu obniżenia kosztów energii dla przemysłu
Q1 2025 Akt delegowany dotyczący niskoemisyjnego wodoru Ustalenie zasad produkcji wodoru o niskiej emisji
Q2 2025 Rekomendacje dot. opłat sieciowych Propozycje zmian w metodologii ustalania taryf przesyłu energii
Q4 2025 Industrial Decarbonisation Accelerator Act Nowy akt prawny z zakresu dekarbonizacji
Q4 2025 Rekomendacje dot. opodatkowania energii Rekomendacje dotyczące obniżenia opodatkowania powiązane ze zmianą ETD
Q4 2026 Circular Economy Act Wprowadzenie nowych ram prawnych dla gospodarki o obiegu zamkniętym
Q4 2026 EU Critical Raw Materials Centre Utworzenie Europejskiego Ośrodka ds. Surowców Strategicznych

 

W czym możemy pomóc?

  • Analizujemy wpływ nowych regulacji na działalność Klienta.
  • Rekomendujemy działania dostosowujące do nowych wymogów.
  • Doradzamy w procesie transformacji energetycznej oraz przy projektach OZE.

Pobierz alert w wersji PDF

Powiązane

SK&S Legal

OSTRZEŻENIE BEZPIECZEŃSTWA

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy poinformować, że w ostatnich dniach w sieci pojawiły się fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod naszą Kancelarię. W niektórych przypadkach do wiadomości dołączane są rzekome faktury wystawione przez naszą Kancelarię.

Fałszywe e-maile można rozpoznać po tym, że są wysyłane z nietypowych, nieznanych adresów, które nie należą do naszej domeny. Dodatkowo, często wiadomości te są wysyłane z adresów łudząco podobnych do adresów faktycznych nadawców. Pragniemy podkreślić, że nasza Kancelaria nie ma żadnego związku z tymi wiadomościami. Wszystkie oficjalne wiadomości od nas są wysyłane wyłącznie z adresów w domenie @skslegal.pl.

Informujemy, że w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zawiadomiliśmy Policję, to jest Centralne Biuro Zapobiegania Cyberprzestępczości. Prosimy o ostrożność: dokładnie sprawdzajcie Państwo adres nadawcy wiadomości i nie otwierajcie podejrzanych e-maili ani załączników. W razie wątpliwości zalecamy natychmiastowe usunięcie takiej korespondencji.