ESG (Environmental, Social and Governance) i zrównoważony rozwój
Nasz zespół ESG składa się z ponad 15 prawników. Wspieramy klientów we wszystkich aspektach związanych ze wdrażaniem nowych regulacji UE dotyczących zrównoważonego rozwoju, w tym CSRD/ESRS, Taksonomii UE i SFDR. Jesteśmy rekomendowani w rankingu Legal 500 Green Guide EMEA (2024).
Mec. Borys D. Sawicki, który współkieruje pracami Zespołu ESG, jest m.in. członkiem Komitetu ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej, członkiem grupy wspierającej EFRAG w opracowaniu standardów raportowania dla małych i średnich przedsiębiorstw (VSME ESRS), a także ekspertem współpracującym w ramach Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE prowadzonej pod auspicjami Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz członkiem grupy roboczej dot. minimalnych gwarancji przy Związku Banków Polskich.
Kluczowe obszary, w których wspieramy naszych Klientów, obejmują:
- Taksonomia UE: wspieramy przedsiębiorców w ocenie kwalifikowalności i zgodności działalności gospodarczej z Taksonomią UE (taxonomy eligibility oraz taxonomy alignment), a także w sporządzeniu tzw. ujawnień taksonomicznych, o których mowa w art. 8 rozporządzenia o Taksonomii UE. Bankom pomagamy również w kwestiach związanych z oceną ryzyk ESG i ujawnieniami informacji na temat na podstawie art. 449a rozporządzenia CRR, a także w ocenie zgodności ekspozycji z Taksonomią UE, w tym w ocenie zgodności ekspozycji zabezpieczonych na nieruchomościach mieszkalnych (w przypadku kredytobiorców będących osobami fizycznymi).
- Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju: wspieramy przedsiębiorców w przygotowaniu sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju zgodnie z (A) ustawą o rachunkowości i dyrektywą CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz unijnymi standardami sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (EU Sustainable Reporting Standards, ESRS) albo (B) Dobrowolnym Standardem Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (EFRAG Voluntary Sustainability Reporting Standard, VSME) opracowanym przez Europejską Grupę Doradczą ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG).
Pomagamy w dokonaniu oceny istotności (materiality assessment) stanowiącej punkt wyjścia do raportowania oraz we wdrożeniu procedury należytej staranności zgodnie z Wytycznymi OECD, Wytycznymi ONZ i dyrektywą CSDDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive), która wspiera proces oceny istotności i jest wymagana przez szereg regulacji zrównoważonego rozwoju, w tym Taksonomię UE. Pomagamy także w ustaleniu tzw. luki regulacyjnej i następnie w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji obejmującej m.in. polityki i plany działań oraz ogólną strategię ESG, jak również w wyborze wskaźników i wyznaczeniu celów podlegających raportowaniu.
- Rozporządzenie dot. wylesiania (EUDR): wspieramy przedsiębiorców działających w branżach: farmaceutycznej, meblowej, odzieżowej, sportowej, rekreacyjnej, opakowaniowej, spożywczej, chemicznej i motoryzacyjnej, a także innych, wprowadzających do obrotu lub udostępniających na rynku unijnym produkty zawierające bydło, kakao, kawę, palmę olejową, kauczuk, soję i drewno, produkty nimi karmione lub produkty wytworzone przy ich użyciu w procesie weryfikacji obowiązków wynikających z rozporządzenia. W szczególności, pomagamy w przygotowaniu i wdrożeniu procedury należytej staranności, a także realizacji innych obowiązków zgodnie z wymaganiami rozporządzenia.
- Zielone i społeczne finansowania: pomagamy w pozyskiwaniu finansowania w formie „zielonych” (green) lub społecznych (social) kredytów lub w drodze emisji „zielonych”, społecznych lub zrównoważonych (sustainable) obligacji z uwzględnieniem wiodących standardów rynkowych, w tym LMA Green Loan Principles i LMA Social Loan Principles oraz ICMA Green Bond Principles, ICMA Social Bond Principles, ICMA Sustainability Bond Guidelines i ICMA Sustainability-Linked Bond Principles, a także unijnego standardu zielonych obligacji (EU Green Bond Standard, EU GBS).
- Instytucje kredytowe: wspieramy w tworzeniu produktów zrównoważonego finansowania oraz wewnętrznych procedur i procesów oceny, klasyfikacji i monitorowania udzielanych finansowań w sposób umożliwiający pozyskanie niezbędnych środków pieniężnych na ich finansowanie m.in. w drodze emisji zielonych, społecznych lub zrównoważonych obligacji zgodnie ze standardami ICMA, lub unijnym standardem zielonych obligacji (EU Green Bond Standard, EU GBS); przygotowujemy także stanowiące rynkowy standard ramy zrównoważonego finansowania (sustainable finance framework, SFF). Od strony regulacyjnej pomagamy między innymi we wdrożeniu wytycznych EUNB w zakresie zarządzania ryzykami ESG, przygotowaniu ujawnień informacji na temat ryzyk ESG, a także w innych kwestiach związanych ze spełnieniem wymogów wynikających z nowelizacji rozporządzenia CRR i dyrektywy CRD (CRR III/CRD VI). Wspieramy też w ocenie zgodności finansowanych przedsięwzięć z Taksonomią UE oraz przygotowujemy – zgodnie z rekomendacją zawartą w raporcie Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego dot. greenwashingu – opinie potwierdzające „zieloność” produktów finansowych.
- SFDR: uczestnikom rynku finansowego (m.in. zarządzającym funduszami inwestycyjnymi i alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi) oferujemy wsparcie w zakresie identyfikacji i prawidłowej realizacji obowiązków wynikających z rozporządzenia SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation) i Taksonomii UE, w tym w zakresie wdrożenia procedury należytej staranności (due diligence), a także dodatkowych obowiązków dotyczących zagadnień ESG wynikających ze zmienionych dyrektyw MiFID II, AIFMD i UCITS.
- Transformacja energetyczna: wspieramy przedsiębiorców w określeniu wymogów regulacyjnych wynikających z przepisów dotyczących transformacji energetycznej. Doradzamy w kwestiach związanych z dekarbonizacją działalności, w tym poprzez wsparcie w identyfikacji dźwigni dekarbonizacji oraz opracowaniu strategii dekarbonizacji. Wspieramy przedsiębiorców w sektorze nieruchomości w identyfikacji wymogów wynikających z nowelizacji dyrektywy EPBD i odpowiednich zmian przepisów krajowych.
- Greenwashing: przeprowadzamy ocenę materiałów informacyjnych i reklamowych oraz innych oświadczeń i działań przedsiębiorców w odniesieniu do produktów i usług (finansowych lub niefinansowych) oraz ich działalności w celu wyeliminowania ryzyka zarzutów greenwashingu.
- Postępowania przed KNF: reprezentujemy przedsiębiorców w postępowaniach przed KNF dotyczących tzw. ujawnień taksonomicznych, o których mowa w art. 8 rozporządzenia o Taksonomii UE oraz sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju.
- Transakcje M&A: wspieramy przedsiębiorców w identyfikacji w toku badania due diligence (audyt prawny) ryzyk w obszarze zrównoważonego rozwoju/ESG związanych z inwestycją, a następnie w odpowiednim ich odzwierciedleniu w dokumentacji transakcyjnej.
- Zielony HR: wspieramy pracodawców i działy HR w zrównoważonym rozwoju organizacji w obszarze społecznym, w tym przygotowujemy polityki, identyfikujemy ryzyka w obszarze społecznym.
- ESG Hotline: wspieramy przedsiębiorców ad hoc we wszystkich kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem/ESG, które mogą powstać w toku bieżącej działalności. Maksymalny czas odpowiedzi (w przypadku bardziej skomplikowanych zagadnień) wynosi 72h, choć zwykle odpowiadamy w mniej niż 24h.
Wskazane powyżej kluczowe obszary wsparcia Klientów w kwestiach zrównoważonego rozwoju/ESG nie wyczerpują wszystkich naszych kompetencji, dlatego zachęcamy Państwa do kontaktu w celu omówienia, w jaki sposób możemy Państwu pomóc.
Aby umówić spotkanie wystarczy skorzystać z linku: umów spotkanie (Teams).
