Energetyka, surowce naturalne, przemysł chemiczny

BRANŻA: Energetyka, surowce naturalne, przemysł chemiczny

Nasz zespół specjalistów prawa energetycznego doradza inwestorom, przedsiębiorstwom energetycznym, deweloperom projektów energetycznych, wytwórcom, operatorom sieciowym, traderom i sprzedawcom energii elektrycznej, odbiorcom energii, również z sektorów energochłonnych. Pracujemy także na rzecz podmiotów finansujących.

Doradzamy kompleksowo we wszelkich sprawach dotyczących rynku energetycznego, w tym m.in. w sprawach inwestycji w infrastrukturę sektora energetycznego, realizacji obowiązków regulacyjnych spoczywających na uczestnikach rynku energii i paliw oraz uprawnień do emisji.

Reprezentujemy klientów w sporach regulacyjnych, dotyczących nakładania kar pieniężnych, przyłączania do sieci, stosowania taryf, wyznaczania operatorów sieciowych, rozliczenia pomocy publicznej. Doradzamy także w zakresie zakupu oraz optymalizacji kosztów pozyskania energii i paliw przez przemysł i odbiorców energochłonnych.

Obserwując stale rosnącą liczbę obowiązków nakładanych na przedsiębiorców energetycznych i odbiorców, a także różne formy zachęt adresowanych do uczestników rynku energetycznego, w jasny i zrozumiały sposób wyjaśniamy praktyczne skutki obowiązujących przepisów. Łączymy wiedzę na temat przepisów prawa ze znajomością praktycznych i biznesowych aspektów funkcjonowania rynków energii i paliw. Pomagamy dostosować się do nowych przepisów i zarządzać ryzykiem prawnym związanym ze zmieniającym się otoczeniem regulacyjnym. Porady dla klientów w sprawach energetycznych uwzględniają regulacje sektorowe, prawo cywilne, handlowe, karne, podatkowe, antymonopolowe, prawo pomocy publicznej i są praktyczne – zarówno, jeżeli klient potrzebuje typowych struktur funkcjonujących na rynku, jak i rozwiązań szytych na miarę.

Nasze wsparcie prawne obejmuje w szczególności:

Inwestycje w infrastrukturę sektora energetycznego
Doradzamy klientom przy realizacji inwestycji w infrastrukturę sektora energetycznego, w tym projektów związanych ze źródłami wytwórczymi, sieciami, magazynami energii, zasobami DSR itp. W szczególności reprezentujemy i doradzamy Klientom w procesach:

  • pozyskiwania praw do nieruchomości oraz niezbędnych pozwoleń (np. decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia, decyzje lokalizacyjne i decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, pozwolenia na budowę, pozwolenia na korzystanie ze środowiska, pozwolenia na użytkowanie),
  • pozyskania instrumentów finansowania (np. negocjowanie umów kredytowych, badanie due diligence na potrzeby instytucji finansujących),
  • pozyskiwania instrumentów wsparcia (wsparcie przy pozyskiwaniu grantów, świadectw pochodzenia, świadectw efektywności energetycznej, procesach aukcyjnych rynku odnawialnych źródeł energii oraz rynku mocy, rekompensat dla sektorów energochłonnych),
  • budowy, rozruchu i eksploatacji obiektów (negocjowanie umów EPC, umów o transfer technologii, umów dostawy urządzeń, BoP, umów serwisowych).

Transakcje
Klienci mogą na nas liczyć przy przejmowaniu projektów z sektora energetycznego. Służymy radą przy identyfikowaniu potencjalnych projektów na sprzedaż lub potencjalnych inwestorów, sporządzamy raporty due diligence, przygotowujemy i negocjujemy umowy przejęcia.

 Realizacja obowiązków regulacyjnych
Doradzamy i reprezentujemy Klientów przy realizacji obowiązków regulacyjnych spoczywających na uczestnikach rynku energii i paliw oraz uprawnień do emisji:

  • doradzamy przy uzyskiwaniu koncesji, zezwoleń, wpisów do rejestrów,
  • wspieramy klientów przy realizacji obowiązków sprawozdawczych i informacyjnych,
  • prowadzimy audyty compliance oraz przygotowujemy wewnętrzne procedury wdrażające regulacje, m.in. w obszarze zgodności z REMIT (rynek energii elektrycznej i gazu), MAR (rynek uprawnień do emisji), pakietem paliwowym, regulacjami antymonopolowymi i prawem ochrony konsumentów, wymaganiami unbundlingu.

Spory regulacyjne
Reprezentujemy przedsiębiorców w sporach regulacyjnych dotyczących w szczególności nakładania kar pieniężnych, przyłączania do sieci, stosowania taryf i rozliczania pomocy publicznej.

Optymalizacja kosztów pozyskania energii i paliw
Doradzamy w zakresie zakupu oraz optymalizacji kosztów pozyskania energii i paliw przez przemysł. Wspieramy klientów przy organizacji przetargów, w procesach zmiany sprzedawcy, negocjowaniu i renegocjowaniu umów na zakup energii i paliw (w tym umów długoterminowych na zakup energii), prowadzeniu inwestycji w zakresie efektywności energetycznej, w tym infrastruktury umożliwiającej zmniejszenie zużycia energii i paliw. Prowadzimy sprawy związane z uczestnictwem w programach DSR oraz korzystaniem z instrumentów wsparcia (rekompensaty dla odbiorców energochłonnych). Reprezentujemy w sporach na tle wykonywania umów o dostawy energii i paliw. Z sukcesami reprezentujemy odbiorców energii w sporach o naruszenie obowiązku ograniczeń w poborze energii elektrycznej.

Finansowanie projektów
Doradzamy finansującym w badaniu finansowanych projektów, jak również sporządzaniu, negocjowaniu i wykonywaniu umów i dokumentacji związanej z finansowaniem (umowy kredytu, umowy pożyczki, emisje obligacji, inwestycje kapitałowe).

Zbyszko Wizner
Starszy Partner, radca prawny
Piotr Andrzejak
Partner, radca prawny, doradca podatkowy
Krzysztof Cichocki
Partner, radca prawny

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy poinformować, że w ostatnich dniach w sieci pojawiły się fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod naszą Kancelarię. W niektórych przypadkach do wiadomości dołączane są rzekome faktury wystawione przez naszą Kancelarię.

Fałszywe e-maile można rozpoznać po tym, że są wysyłane z nietypowych, nieznanych adresów, które nie należą do naszej domeny. Dodatkowo, często wiadomości te są wysyłane z adresów łudząco podobnych do adresów faktycznych nadawców. Pragniemy podkreślić, że nasza Kancelaria nie ma żadnego związku z tymi wiadomościami. Wszystkie oficjalne wiadomości od nas są wysyłane wyłącznie z adresów w domenie @skslegal.pl.

Informujemy, że w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zawiadomiliśmy Policję, to jest Centralne Biuro Zapobiegania Cyberprzestępczości. Prosimy o ostrożność: dokładnie sprawdzajcie Państwo adres nadawcy wiadomości i nie otwierajcie podejrzanych e-maili ani załączników. W razie wątpliwości zalecamy natychmiastowe usunięcie takiej korespondencji.