Karnoprawne aspekty walut kryptograficznych (bitcoin jako przedmiot przestępstwa)

W Czasopiśmie Prawa Karnego i Nauk Penalnych (wydanie Rok XXIII: 2019, z. 3) ukazał się artykuł autorstwa Jędrzeja Liberackiego „Karnoprawne aspekty walut kryptograficznych (bitcoin jako przedmiot przestępstwa)”.

Waluty kryptograficzne, popularnie nazywane kryptowalutami, zyskują na popularności, stając się coraz powszechniejszym przedmiotem obrotu. Choć obecnie istnieje już ponad 1500 różnych kryptowalut, największą popularność zyskał bitcoin, czyli powstała w 2009 r. waluta kryptograficzna oparta na systemie peer-to-peer. Pomimo rosnącego zainteresowania tym tematem, nadal pozostaje niejasne, czym bitcoin jest w świetle prawa karnego i czy może być przedmiotem przestępstwa. Te problemowe zagadnienia będą głównym przedmiotem niniejszego opracowania, które stanowi rozszerzenie referatu wygłoszonego podczas III Krakowsko-Warszawskiego Seminarium Karnistycznego pt. „Współczesne prawo karne – problemy, wyzwania, postulaty”.

W ramach przeprowadzanych rozważań najpierw zaprezentowana zostanie krótka charakterystyka kryptowalut, dokonana w oderwaniu od rozważań na płaszczyźnie normatywnej. Omówiono więc kwestię defi niowania bitcoina oraz jego umiejscowienia i wyodrębnienia spośród innych tokenów, aby następnie rozważania prawne ukierunkować i zawęzić wyłącznie do kwestii dotyczących bitcoina (oraz kryptowalut podobnych bitcoinowi).

Analiza na płaszczyźnie karnoprawnej będzie miała za zadanie przedstawienie charakteru prawnego bitcoina oraz rozjaśnienie kwestii związanych z uznaniem bitcoina za potencjalny przedmiot czynności sprawczej na gruncie polskiego prawa karnego. W związku z powyższym bitcoin zostanie przyrównany do wybranych pojęć, występujących w obrębie Kodeksu karnego, takich jak: rzecz, pieniądz, środek płatniczy, dokument, instrument finansowy, mienie, korzyść majątkowa i informacja. W podanym zakresie autor postara się udzielić odpowiedzi na pytanie, czy bitcoin może być przedmiotem przestępstwa w przypadku, gdy któreś z ww. pojęć stanowi znamię typu czynu zabronionego. Przedstawi w związku z tym niektóre przestępstwa przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu oraz obrotowi pieniędzmi i instrumentami finansowymi, a także przeciwko dokumentom i ochronie informacji.

Pełny artykuł dostępny jest TUTAJ

Powiązane