Wiadomości z Prawa Pracy – listopad 2014

Zmiana przepisów – obowiązkowe ubezpieczenia społeczne członków rad nadzorczych
Dnia 23 października 2014 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która czeka na podpis Prezydenta. Zgodnie z nowelizacją od 1 stycznia 2015 r. ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym obowiązkowo podlegać będą także członkowie rad nadzorczych wynagradzani z tytułu pełnienia tej funkcji, niezależnie od tego, czy są już objęci ubezpieczeniem z innych tytułów. Z tytułu sprawowanej funkcji członkowie rad nadzorczych nie będą podlegać ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu.

Wyrok SN – niewykonywanie obowiązków pracowniczych z uwagi na nieprawidłowości w zakładzie pracy
W wyroku z 19 marca 2014 (I PK 187/13) Sąd Najwyższy oceniał wypowiedzenie umowy o pracę uzasadnione utratą zaufania, spowodowaną konfliktem między pracownikiem (urzędnik) a jego przełożonym oraz interesantami obsługiwanymi przez pracownika. SN uznał, że nawet jeżeli intencją pracownika była sygnalizacja i usunięcie nieprawidłowości w miejscu pracy, to nie uzasadnia to jego działań kreujących konflikt i niewykonywania obowiązków pracowniczych. Nie należy do pracownika decydowanie o racjonalności działań pracodawcy i powinien powstrzymać się od działań, które utrudniają pracę zespołu. SN stwierdził też, że sąd pracy nie ocenia, czy pracodawca w sposób prawidłowy prowadzi swoją działalność i w tej sprawie należało badać jedynie istniejący konflikt.

Wyrok SN – skutki niezakwestionowania przez pracownika wypowiedzenia
W wyroku z 16 lipca 2014 r. (II PK 262/13) Sąd Najwyższy analizował sytuację, w której pracodawca wypowiedział umowę o pracę przed przejściem jego zakładu pracy na innego pracodawcę w trybie art. 23(1) Kodeksu pracy. Bieg wypowiedzenia kończył się przed dniem przejścia zakładu pracy. Pracownik odwołał się od wypowiedzenia, jednak później cofnął pozew i zrzekł się roszczeń z tego tytułu. Wystąpił z pozwem o ustalenie stosunku pracy z pracodawcą, na którego przeszedł zakład pracy, twierdząc, że wskazana przyczyna wypowiedzenia była niedopuszczalna w sytuacji przejścia zakładu pracy. Według SN nie było jednak podstaw do ustalenia istnienia stosunku pracy z nowym pracodawcą, ponieważ stosunek pracy ustał na podstawie wypowiedzenia, którego pracownik skutecznie nie zakwestionował.

Wyrok SN – przesyłanie służbowych dokumentów na prywatną skrzynkę mailową
W wyroku z dnia 11 września 2014 r. (II PK 49/14) Sąd Najwyższy badał, czy wysłanie przez pracownika na jego prywatną skrzynkę mailową dokumentów służbowych zawierających dane klientów pracodawcy uzasadniało rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Zdaniem Sądu takie działanie pracownika nie miało uzasadnienia (nie wynikało z konieczności pracy w domu), więc za chybioną uznał argumentację pracownika, że posługiwanie się prywatną skrzynką mailową w celach służbowych było powszechnie akceptowane u pracodawcy. Działanie pracownika tym bardziej wskazywało na zawinione ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków, że nastąpiło już po wypowiedzeniu umowy o pracę przez pracownika przechodzącego do konkurencji. Zawinione działanie pracownika powodujące samo zagrożenie interesów pracodawcy jest wystarczającą przyczyną rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Pobierz Wiadomości z Prawa Pracy w formacie PDF