Szybsza rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

mec. Tomasz Kański, Dziennik Gazeta Prawna, Akademia Prawa Gospodarczego cz. 1071
  
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązują zmiany w kodeksie spółek handlowych dające możliwość utworzenia spółki formularzowej. Nowe rozwiązania mają przyspieszyć proces rejestracji spółki z o.o. Jak można w praktyce skorzystać z tych możliwości?
Nowe przepisy wprowadzają do kodeksu osobny tryb zakładania spółki z o. o. wykorzystujący ustalony przez ministra sprawiedliwości wzorzec umowy spółki dostępny w systemie teleinformatycznym. Zainteresowani będą mogli – w oparciu o wzorzec – zawrzeć umowę spółki bez asysty notariusza, opatrując zawartą umowę jedynie podpisem elektronicznym. Strony nie będą miały możliwości dowolnie zmieniać treści wzorca umowy spółki. Wzorzec przewiduje jednak możliwość wyboru alternatywnych zapisów dotyczących m.in. umarzania udziałów, ich zbywalności, zasad reprezentacji, rady nadzorczej oraz zaliczki dywidendowej.
Wniosek o rejestrację spółki formularzowej przesyłany będzie elektronicznie do sądu rejestrowego, który powinien rozpoznać go w ciągu jednego dnia. Jest to termin instruktażowy i jego naruszenie przez sąd nie spowoduje żadnych konsekwencji, z wyjątkiem przedłużenia procedury rejestrowej.
Z uwagi na zakładane szybkie tempo rejestracji spółki kapitał zakładowy może być pokrywany jedynie wkładami pieniężnymi, które wspólnicy powinni wnieść w terminie siedmiu dni od daty wpisu do rejestru. Do tego czasu w rejestrze widnieć będzie adnotacja o niepokryciu kapitału zakładowego spółki.
Mimo znacznego zinformatyzowania obiegu dokumentów nadal wymagane jest składanie niektórych dokumentów w tradycyjnej, papierowej postaci. I tak do sądu trzeba będzie złożyć w oryginale poświadczone notarialnie wzory podpisów członków zarządu i ich oświadczenia o pełnym pokryciu kapitału, jeżeli takowe nastąpiło już po rejestracji spółki.
Po rejestracji spółki wspólnicy będą mogli zmieniać dowolnie treść umowy spółki i podwyższać kapitał zakładowy (w tym aporty). Jednak zmiany takie będą musiały być dokonywane w tradycyjny sposób, tj. w formie aktu notarialnego.