Pozew do sądu za rozwiązanie terminowego kontraktu z zatrudnionym

Monika Krzyszkowska-Dąbrowska, Dziennik Gazeta Prawna, Akademia prawa pracy 1781

Pracownik uważa, że złożone mu wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony było nieuzasadnione. Czy może się odwołać do sądu pracy?

Zatrudniony może odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę w ciągu 7 dni od dnia doręczenia mu pisma wypowiadającego. Tak stanowi art. 264 k.p. Zasada ta ma zastosowanie również do tych umów, które zostały zawarte na czas określony. Jeżeli sąd zdecyduje, że wypowiedzenie było wadliwe, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia do końca trwania umowy – nie więcej jednak niż za 3 miesiące (art. 50 par. 3 i par. 4 k.p.). Zasada ta nie dotyczy pracownicy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego, pracownika ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego, a także osoby chronionej na podstawie ustawy o związkach zawodowych.
Sąd będzie sprawdzał przede wszystkim, czy wypowiedzenie umowy nastąpiło zgodnie z wymogami k.p. Z kolei możliwość zakwestionowania samych przyczyn wypowiedzenia jest ograniczona. Sąd nie będzie badał ich istnienia czy zasadności. Może jednak zweryfikować, czy leżą one po stronie pracodawcy czy pracownika, jeżeli firma zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Gdy przyczyny dotyczące pracodawcy są wyłącznym powodem wypowiedzenia, zatrudniony będzie uprawniony do odprawy, o której mowa w art. 8 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników z 13 marca 2003 r.

 

SK&S Legal

OSTRZEŻENIE BEZPIECZEŃSTWA

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy poinformować, że w ostatnich dniach w sieci pojawiły się fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod naszą Kancelarię. W niektórych przypadkach do wiadomości dołączane są rzekome faktury wystawione przez naszą Kancelarię.

Fałszywe e-maile można rozpoznać po tym, że są wysyłane z nietypowych, nieznanych adresów, które nie należą do naszej domeny. Dodatkowo, często wiadomości te są wysyłane z adresów łudząco podobnych do adresów faktycznych nadawców. Pragniemy podkreślić, że nasza Kancelaria nie ma żadnego związku z tymi wiadomościami. Wszystkie oficjalne wiadomości od nas są wysyłane wyłącznie z adresów w domenie @skslegal.pl.

Informujemy, że w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zawiadomiliśmy Policję, to jest Centralne Biuro Zapobiegania Cyberprzestępczości. Prosimy o ostrożność: dokładnie sprawdzajcie Państwo adres nadawcy wiadomości i nie otwierajcie podejrzanych e-maili ani załączników. W razie wątpliwości zalecamy natychmiastowe usunięcie takiej korespondencji.