Wybór stosowania nowych przepisów TP do roku 2018 zakwestionowany przez organy podatkowe

W ostatnim czasie organy podatkowe zakwestionowały zastosowanie nowych obowiązków dokumentacyjnych w zakresie cen transferowych do transakcji przeprowadzonych w 2018 roku, pomimo skutecznego wyboru dokonanego przez podatnika.

Przepisy w zakresie obowiązków dokumentacyjnych, które weszły w życie w 2019 roku, pozwalają podatnikom na wybór stosowania nowych przepisów retroaktywnie do transakcji przeprowadzonych w 2018 roku, jeżeli jest to dla nich bardziej korzystne niż stosowanie przepisów wówczas obowiązujących. Ponieważ w większości przypadków próg dokumentacyjny jest znacznie wyższy na gruncie przepisów z 2019 roku, wielu podatników wybrało stosowanie tych przepisów do ich rozliczeń CIT za 2018 rok.

Interpretacja indywidualna otrzymana niedawno przez jednego z tych podatników w praktyce pozbawia prawa do stosowania przepisów z 2019 roku do transakcji kontynuowanych z roku 2017. Oznacza to, że podatnicy, którzy dokonali wyboru stosowania przepisów z 2019 roku do takich transakcji, mogą być w zwłoce ze sporządzeniem odpowiedniej dokumentacji cen transferowych za 2018 rok zgodnej z przepisami obowiązującymi w tamtym roku.

W związku z powyższym rekomendowane jest przejrzenie dokumentacji cen transferowych za 2018 rok i w razie konieczności sporządzenie jej uzupełnienia, a także skorygowanie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji złożonego przez członków zarządu.

Chętnie wspomożemy Państwa w powyższym procesie. W razie wszelkich pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji.

Pobierz alert w wersji PDF

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy poinformować, że w ostatnich dniach w sieci pojawiły się fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod naszą Kancelarię. W niektórych przypadkach do wiadomości dołączane są rzekome faktury wystawione przez naszą Kancelarię.

Fałszywe e-maile można rozpoznać po tym, że są wysyłane z nietypowych, nieznanych adresów, które nie należą do naszej domeny. Dodatkowo, często wiadomości te są wysyłane z adresów łudząco podobnych do adresów faktycznych nadawców. Pragniemy podkreślić, że nasza Kancelaria nie ma żadnego związku z tymi wiadomościami. Wszystkie oficjalne wiadomości od nas są wysyłane wyłącznie z adresów w domenie @skslegal.pl.

Informujemy, że w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zawiadomiliśmy Policję, to jest Centralne Biuro Zapobiegania Cyberprzestępczości. Prosimy o ostrożność: dokładnie sprawdzajcie Państwo adres nadawcy wiadomości i nie otwierajcie podejrzanych e-maili ani załączników. W razie wątpliwości zalecamy natychmiastowe usunięcie takiej korespondencji.