Sukces zespołu podatkowego – korzystny wyrok uzyskany przed Naczelnym Sądem Administracyjnym

Prawnicy zespołu podatkowego SK&S, Stanisław Gordziałkowski oraz Sławomir Łuczak, zastępujący Klienta w postępowaniach przed sądami administracyjnymi uzyskali korzystny wyrok przed NSA, dotyczący opodatkowania transakcji spłaty zobowiązania pożyczkowego poprzez wykonanie świadczenia rzeczowego w postaci przeniesienia praw do znaków towarowych (datio in solutum).

W stanie faktycznym sprawy polska spółka z o.o. posiadała wysokie zobowiązania pieniężne wobec jej zagranicznego udziałowca wynikające z udzielonych pożyczek. Postanowiła zatem w 2014 r. spłacić swoje zobowiązania pożyczkowe poprzez przeniesienie praw do znaków towarowych na zagranicznego udziałowca w ramach tzw. transakcji datio in solutum. W ocenie spółki taka transakcja nie powinna skutkować powstaniem dla niej przychodu podatkowego, gdyż nie skutkowała powstaniem przysporzenia po stronie spółki (zmniejszenie pasywów skutkowało również zmniejszeniem aktywów spółki), a ponadto w stanie prawnym w 2013 r. brak było przepisów szczególnych określających taki przychód.

Organy podatkowe uznały jednak, że ekonomicznie transakcja rozważana przez spółkę skutkuje odpłatnym zbyciem znaków towarowych, a zatem powstaniem przychodu podatkowego w wysokości spłacanych w zamian zobowiązań pożyczkowych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie („WSA”) oddalił skargę spółki i zgodził się ze stanowiskiem organów podatkowych.

Jednak wyrokiem z 3 lutego 2017 r. (sygn. II FSK 4020/14) Naczelny Sąd Administracyjny („NSA”) uchylił negatywne orzeczenie WSA i w trybie art. 188 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł, co do istoty sprawy potwierdzając prawidłowość stanowiska spółki. NSA w szczególności stwierdził, że transakcji wykonania zastępczego (datio in solutum) nie można dzielić na dwie odrębne transakcje, tj. transakcji odpłatnego zbycia znaków towarowych oraz potrącenia ceny sprzedaży z zobowiązaniem pożyczkowym sprzedawcy (spółki). Jednocześnie, NSA podkreślił, że w stanie prawnym, którego dotyczyła sprawa (tj. w stanie prawnym przed 2015 r.) brak było przepisów szczególnych przewidujących powstanie przychodu podatkowego po stronie dłużnika spłacającego zobowiązanie pieniężne poprzez wykonanie zastępcze świadczenia rzeczowego.

Wyrok NSA jest prawomocny.

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy poinformować, że w ostatnich dniach w sieci pojawiły się fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod naszą Kancelarię. W niektórych przypadkach do wiadomości dołączane są rzekome faktury wystawione przez naszą Kancelarię.

Fałszywe e-maile można rozpoznać po tym, że są wysyłane z nietypowych, nieznanych adresów, które nie należą do naszej domeny. Dodatkowo, często wiadomości te są wysyłane z adresów łudząco podobnych do adresów faktycznych nadawców. Pragniemy podkreślić, że nasza Kancelaria nie ma żadnego związku z tymi wiadomościami. Wszystkie oficjalne wiadomości od nas są wysyłane wyłącznie z adresów w domenie @skslegal.pl.

Informujemy, że w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zawiadomiliśmy Policję, to jest Centralne Biuro Zapobiegania Cyberprzestępczości. Prosimy o ostrożność: dokładnie sprawdzajcie Państwo adres nadawcy wiadomości i nie otwierajcie podejrzanych e-maili ani załączników. W razie wątpliwości zalecamy natychmiastowe usunięcie takiej korespondencji.