Po wyrokach TSUE są pytania o odprawy

Trybunał: Wypowiadając warunki płacy na niekorzyść zatrudnionych, pracodawca powinien wdrożyć procedurę zwolnień grupowych.

Firmy: Czy to oznacza, że teraz trzeba wypłacać odprawy?

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał ostatnio dwa, niezwykle ważne dla Polski, wyroki. Opowiedział się w nich za tym, by przy jednoczesnym dokonywaniu wypowiedzeń zmieniających grupie osób, której liczebność odpowiada limitom przewidzianym w przepisach o zwolnieniach grupowych, stosować określoną w tych regulacjach procedurę. W ślad za tą interpretacją pojawiły się pytania, czy obowiązek stosowania procedury zwolnień grupowych do zmiany warunków pracy i płacy rozciąga się również na obowiązek wypłaty pracownikom odpraw.

Niestety trybunał się o tym nawet nie zająknął. Ale większość ekspertów uważa, że obowiązek wypłaty odpraw w takiej sytuacji może pojawić się dopiero wtedy, gdy wypowiedzenie zmieniające przekształci się w wypowiedzenie definitywne – a więc gdy pracownik odmówi przyjęcia zaproponowanych mu nowych warunków zatrudnienia. Prawnicy podkreślają też, że to, czy odprawa będzie należna, zależy również od tego, czy odmowa przyjęcia nowych warunków była obiektywnie uzasadniona. W przeciwnym razie nieprzyjęcie przez zatrudnionego zwłaszcza niewielkich zmian do umowy można uznać za przyczynienie się do jej rozwiązania – a to wykluczy przyznanie mu odprawy. Co ciekawe, zdaniem niektórych wypłata odprawy może wchodzić w grę w zasadzie tylko wtedy, gdy pracodawca, oferując zmianę warunków zatrudnienia, tak naprawdę próbuje obejść przepisy – jego celem jest bowiem zwolnienie podwładnego.

Wyroki TSUE ugruntowują stanowisko SN, w którym opowiedziano się za prawem do odprawy w sytuacji, gdy pracodawca wykorzystuje instytucję wypowiedzeń zmieniających do obejścia przepisów ustawy o zwolnieniach grupowych. TSUE wyraźnie dąży do wzmocnienia sytuacji pracownika KATARZYNA MIESZKOWICZ sędzia w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Płocku, członek zarządu Stowarzyszenia na rzecz Sądów Pracy i Ubezpieczeń Społecznych PRO LABORIS

MONIKA KRZYSZKOWSKA-DĄBROWSKA radca prawny w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

Samo to, że pracodawca zastosuje procedurę zwolnień grupowych w przypadku składania wypowiedzeń zmieniających, może wskazywać, że proponowane zmiany postrzega on jako niekorzystne dla pracowników. A to wpływa na ocenę prawa do odprawy w przypadku odrzucenia przez zatrudnionych nowych warunków.