Jakie uregulowania zawarte są w projekcie dotyczącym prawa holdingowego

Gazeta Prawna, Akademia Prawa Gospodarczego, mec. Tomasz Kański

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego opracowała projekt zmian do kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) zawierający przepisy dotyczące prawa holdingowego. Jakie zmiany przewiduje projekt?

Projekt przewiduje wprowadzenie pojęcia grupy spółek o wspólnym interesie gospodarczym. Spółki należące do danej grupy (holdingu), na podstawie faktycznych lub umownych powiązań organizacyjnych, będą mogły w swoich działaniach kierować się nie tylko interesem danej spółki (tak jak obecnie wymaga tego k.s.h.), ale też uwzględniać szerszy interes grupy. Zgodnie z projektem spółki będą zobligowane w ramach swoich działań uwzględniać także interes swoich wierzycieli i ewentualnych wspólników mniejszościowych.

Projekt wprowadza dla spółki dominującej w holdingu uprawnienia kontrolno-nadzorcze wobec spółek zależnych. Spółka dominująca będzie uprawniona do przeglądania ksiąg i dokumentów spółek zależnych, a zarządy spółek zależnych nie będą mogły się temu sprzeciwić. Takiego uprawnienia nie będzie też można wyłączyć w umowie spółki (niezależnie od tego, czy w spółce istnieje rada nadzorcza). Warto zauważyć, że projekt nie przewiduje żadnych uprawnień dla dominującej spółki, na mocy których mogłaby ona – z mocy prawa – narzucić odgórnie swoją wolę i przymusić spółki zależne do określonych zachowań. Kwestie wzajemnych relacji spółek wchodzących w skład danej grupy, w tym działań mających na celu realizację ich wspólnego interesu, pozostawiono do uzgodnienia uczestnikom grupy. Spółki mogą zawrzeć umowę, która regulować będzie zasady trwałej współpracy spółek. Umowa taka może też określać zasady zarządzania spółkami zależnymi przez spółkę dominującą.

Czytaj cały artykuł na stronach Dziennika Gazeta Prawna