Jak utworzyć uprzywilejowane udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

mec. Tomasz Kański, AKADEMIA PRAWA GOSPODARCZEGO CZ. 761, Dziennik Gazeta Prawna

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością istnieje możliwość uprzywilejowania udziałów. W jaki sposób można je utworzyć i o czym należy pamiętać przy ich tworzeniu?

Możliwość utworzenia uprzywilejowanych udziałów przewiduje art. 174 par. 2 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z tym przepisem umowa spółki musi określać szczególne uprawnienia związane z udziałami. Kodeks nie zawiera zamkniętej listy uprawnień, jakie mogą być związane z udziałami. Tytułem przykładu wspomniany przepis wskazuje, że uprzywilejowanie może dotyczyć w szczególności prawa głosu, prawa do dywidendy lub sposobu uczestniczenia w podziale majątku likwidacyjnego. Innym rodzajem uprzywilejowania może być prawo pierwszeństwa nabywania pozostałych udziałów lub obejmowania nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki. Można także przewidzieć, że określone czynności podejmowane przez zarząd spółki muszą uzyskać uprzednią akceptację posiadacza uprzywilejowanych udziałów, przy czym wskazane jest, aby zakres takich czynności nie pokrywał się zakresem czynności, które wymagają zgody zgromadzenia wspólników, gdyż w takim przypadku może powstać wątpliwość, czy tego rodzaju uprzywilejowanie nie będzie sprzeczne z ograniczeniem, przewidzianym w art. 174 par. 4 kodeksu, który stanowi, że na jeden udział nie mogą przypadać więcej niż trzy głosy.

Wprowadzenie uprzywilejowanych udziałów oznacza umniejszenie praw udziałowych pozostałych wspólników. Przykładowo na skutek wprowadzenia udziałów uprzywilejowanych w zakresie dywidendy pozostali wspólnicy dysponujący zwykłymi udziałami będą w gorszej sytuacji i będą uprawnieni do mniejszej kwotowo dywidendy. Z tego powodu, tworząc uprzywilejowane udziały w trakcie istnienia spółki, należy pamiętać, że za uchwałą zmieniającą umowę spółki oraz wprowadzającą uprzywilejowane udziały powinni głosować wszyscy wspólnicy spółki. Wymóg ten wynika z postanowień art. 246 par. 3 kodeksu, zgodnie z którym zmiana umowy spółki uszczuplająca prawa udziałowe wspólników wymaga zgody wszystkich wspólników, których dotyczy.

SK&S Legal

OSTRZEŻENIE BEZPIECZEŃSTWA

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy poinformować, że w ostatnich dniach w sieci pojawiły się fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod naszą Kancelarię. W niektórych przypadkach do wiadomości dołączane są rzekome faktury wystawione przez naszą Kancelarię.

Fałszywe e-maile można rozpoznać po tym, że są wysyłane z nietypowych, nieznanych adresów, które nie należą do naszej domeny. Dodatkowo, często wiadomości te są wysyłane z adresów łudząco podobnych do adresów faktycznych nadawców. Pragniemy podkreślić, że nasza Kancelaria nie ma żadnego związku z tymi wiadomościami. Wszystkie oficjalne wiadomości od nas są wysyłane wyłącznie z adresów w domenie @skslegal.pl.

Informujemy, że w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zawiadomiliśmy Policję, to jest Centralne Biuro Zapobiegania Cyberprzestępczości. Prosimy o ostrożność: dokładnie sprawdzajcie Państwo adres nadawcy wiadomości i nie otwierajcie podejrzanych e-maili ani załączników. W razie wątpliwości zalecamy natychmiastowe usunięcie takiej korespondencji.