Doradztwo w zakresie PSD2 – podsumowanie 2019 r.

Koniec roku skłania do podsumowań. W obszarze regulacji usług finansowych rok 2019 minął nam głównie pod znakiem wdrożenia nowej dyrektywy o usługach płatniczych (PSD2) i towarzyszących jej standardów technicznych (RTS). Dziękujemy klientom, którzy nam zaufali w tej wspólnej pionierskiej przygodzie:

  • 8 banków, którym doradzaliśmy przy wdrożeniu PSD2 – w tym 3 z pierwszej piątki;
  • 6 audytów prawnych API dla potrzeb zwolnienia z obowiązku tworzenia interfejsu awaryjnego (fall-back);
  • 5 postępowań o wyłączenie procesów korporacyjnych z obowiązku stosowania SCA;
  • 2 audyty prawne wdrożenia SCA;
  • 1 z 2 doradców przy Polish API (z pozdrowieniami dla kolegów z @Bird & Bird) – my wzięliśmy na siebie interfejs fallback;
  • jedyny doradca Rady Prawa Bankowego ZBP ds. PSD2.

Za całość prac odpowiadało 6 prawników z zespołu regulacji usług finansowych SK&S (dr. Wojciech Iwański, Mateusz Blocher, Katarzyna Janczewska, Lidia Malinowska i Filip Bachowski, pod kierownictwem dr. Marcina Olechowskiego), oraz 3 prawników z zespołu ochrony danych osobowych (Katarzyna Paziewska-Młodawska i Rafał Sokół, pod kierownictwem mec. Agaty Szeligi).

A to dopiero początek „otwartej bankowości”.

SK&S Legal

OSTRZEŻENIE BEZPIECZEŃSTWA

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy poinformować, że w ostatnich dniach w sieci pojawiły się fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod naszą Kancelarię. W niektórych przypadkach do wiadomości dołączane są rzekome faktury wystawione przez naszą Kancelarię.

Fałszywe e-maile można rozpoznać po tym, że są wysyłane z nietypowych, nieznanych adresów, które nie należą do naszej domeny. Dodatkowo, często wiadomości te są wysyłane z adresów łudząco podobnych do adresów faktycznych nadawców. Pragniemy podkreślić, że nasza Kancelaria nie ma żadnego związku z tymi wiadomościami. Wszystkie oficjalne wiadomości od nas są wysyłane wyłącznie z adresów w domenie @skslegal.pl.

Informujemy, że w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zawiadomiliśmy Policję, to jest Centralne Biuro Zapobiegania Cyberprzestępczości. Prosimy o ostrożność: dokładnie sprawdzajcie Państwo adres nadawcy wiadomości i nie otwierajcie podejrzanych e-maili ani załączników. W razie wątpliwości zalecamy natychmiastowe usunięcie takiej korespondencji.