Gazeta Prawna, opinia Michała Jeziorowskiego
Od dwóch miesięcy moja firma przynosi straty. W związku z rozliczeniem kwartalnym mam dużą kwotę podatku do zapłaty. Czy mogę ubiegać się o odroczenie wpłaty albo o rozłożenie na raty?
Każdy podatnik borykający się z problemami finansowymi może na podstawie art. 67a Ordynacji podatkowej zwrócić się do organu podatkowego z wnioskiem o odroczenie zapłaty podatku, rozłożenie go na raty, a nawet o umorzenie zaległości podatkowej w całości. Organy podatkowe niechętnie przystają na umorzenie podatku, ale wnioski o odroczenie terminu jego płatności lub rozłożenie podatku na raty często spotykają się z aprobatą urzędu.
Odroczenie terminu płatności podatku lub jego rozłożenie na raty jest przyznawane jedynie na wniosek podatnika. Wniosek, oprócz wymogów formalnych, powinien zawierać wyjaśnienie, dlaczego podatnik nie jest w stanie ponieść ciężaru podatku w terminie ustawowym. Organ uwzględni wniosek, gdy będzie on uzasadniony ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Wystarczającą argumentacją wydaje się być ciężka sytuacja finansowa podatnika, jeżeli będzie poparta konkretnymi powodami dotyczącymi podatnika. Warto załączyć do wniosku wszelkie posiadane przez podatnika dokumenty potwierdzające okoliczności wskazane we wniosku. Można w nim też zawrzeć własną propozycję nowego terminu zapłaty podatku lub propozycję harmonogramu spłaty rat. W ten sposób podatnik daje sygnał organom, kiedy spodziewa się poprawy swojej sytuacji finansowej, i przewiduje, kiedy będzie w stanie uregulować swoje zobowiązania wobec fiskusa.