Jakie zasady powinny być przestrzegane podczas ustalania dnia dywidendy w spółkach

Mec. Tomasz Kański, Dziennik Gazeta Prawna, Akademia prawa gospodarczego cz. 907

O czym powinni pamiętać wspólnicy lub akcjonariusze spółki, określając dzień dywidendy?

Dzień dywidendy związany jest z określeniem grona wspólników lub akcjonariuszy spółki, którzy są uprawnieni do otrzymania dywidendy. Co do zasady dniem dywidendy jest dzień, w którym zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (lubzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej) podejmuje uchwałę o podziale zysku i wypłacie dywidendy (art.193 par. 1 i art. 248 par. 2 kodeksu spółek handlowych – k.s.h.), zaś uprawnionymi są osoby, które w takim dniu są wspólnikami lub akcjonariuszami spółki.
Istnieje jednak możliwość odmiennego ustalenia dnia dywidendy. Umowa lub statut spółki może bowiem przewidywać upoważnienie dla zwyczajnego zgromadzenia wspólników lub odpowiednio dla zwyczajnego zgromadzenia akcjonariuszy do określenia dnia, według którego ustali się listę uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy. Kodeks przewiduje ograniczenie dotyczące okresu, na jaki może przypadać dzień dywidendy. Zgodnie z art. 193 par. 1 i art. 248 par. 2 k.s.h.dzień dywidendy musi przypadać na okres dwóch miesięcy od dnia powzięcia przez zgromadzenie uchwały o podziale zysku i wypłacie dywidendy (w przypadku spółki publicznej wyznaczenie dnia dywidendy jest obligatoryjne i okres, na który należy wyznaczyć dzień dywidendy, wynosi do trzech miesięcy od daty uchwały).
Dnia dywidendy nie należy utożsamiać z terminem, w którym ma nastąpić wypłata dywidendy. O ile dzień dywidendy pozwala określić osoby, które będąc wspólnikami lub akcjonariuszami spółki w takim dniu, nabędą roszczenie o wypłatę dywidendy, o tyle termin wypłaty dywidendy wskazuje, w jakim czasie po dniu dywidendy spółka jest zobowiązana dokonać wypłaty na rzecz uprawnionych wspólników/akcjonariuszy. Jeżeli uchwała nie określa terminu wypłaty, dywidenda będzie płatna w terminie określonym przez zarząd spółki z o.o albo radę nadzorczą spółki akcyjnej (art.193 par. 4 i art. 348 par. 4 k.s.h.).

 

SK&S Legal

OSTRZEŻENIE BEZPIECZEŃSTWA

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy poinformować, że w ostatnich dniach w sieci pojawiły się fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod naszą Kancelarię. W niektórych przypadkach do wiadomości dołączane są rzekome faktury wystawione przez naszą Kancelarię.

Fałszywe e-maile można rozpoznać po tym, że są wysyłane z nietypowych, nieznanych adresów, które nie należą do naszej domeny. Dodatkowo, często wiadomości te są wysyłane z adresów łudząco podobnych do adresów faktycznych nadawców. Pragniemy podkreślić, że nasza Kancelaria nie ma żadnego związku z tymi wiadomościami. Wszystkie oficjalne wiadomości od nas są wysyłane wyłącznie z adresów w domenie @skslegal.pl.

Informujemy, że w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zawiadomiliśmy Policję, to jest Centralne Biuro Zapobiegania Cyberprzestępczości. Prosimy o ostrożność: dokładnie sprawdzajcie Państwo adres nadawcy wiadomości i nie otwierajcie podejrzanych e-maili ani załączników. W razie wątpliwości zalecamy natychmiastowe usunięcie takiej korespondencji.