Jak ustalić cenę akcji kupowanych od akcjonariuszy mniejszościowych

Gazeta Prawna, Akademia Prawa Gospodarczego, mec. Tomasz Kański

Kiedy akcjonariusze mniejszościowi niepublicznej spółki akcyjnej mogą zażądać wykupu ich akcji przez akcjonariuszy większościowych i jak ustala się cenę akcji odkupywanych?

Akcjonariusze mniejszościowi niepublicznej spółki akcyjnej, mający nie więcej niż 5 proc. akcji, mogą żądać wykupu ich akcji przez akcjonariuszy większościowych. Żądanie takie można zgłosić, jeżeli akcjonariuszy większościowych jest nie więcej niż pięciu i łącznie posiadają akcje reprezentujące co najmniej 95 proc. kapitału zakładowego, przy czym każdy z nich powinien posiadać pakiet co najmniej 5 proc. akcji.

Cena odkupu akcji drobnych akcjonariuszy powinna odpowiadać wartości przypadających na akcje aktywów netto, określonej na podstawie ostatniego sprawozdania finansowego, pomniejszonych o kwotę dywidendy przewidzianej do wypłaty. Cena taka może zostać jednak zakwestionowana przez spółkę lub akcjonariusza uczestniczącego w odkupie.

W przypadku zakwestionowania ceny sąd rejestrowy wyznacza biegłego w celu ustalenia ceny rynkowej akcji, a w przypadku jej braku – tzw. godziwej ceny odkupu. Wycena dokonana przez biegłego także nie jest ostateczna. Zgodnie z wymogiem odpowiedniego stosowania przepisów art. 312 par. 8 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) do takiej wyceny może ona być zakwestionowana ponownie przez akcjonariuszy większościowych oraz mniejszościowych. W takim przypadku sąd rejestrowy powinien rozstrzygnąć o cenie odkupu.

Czytaj cały artykuł na stronach Dziennika Gazeta Prawna

SK&S Legal

OSTRZEŻENIE BEZPIECZEŃSTWA

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy poinformować, że w ostatnich dniach w sieci pojawiły się fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod naszą Kancelarię. W niektórych przypadkach do wiadomości dołączane są rzekome faktury wystawione przez naszą Kancelarię.

Fałszywe e-maile można rozpoznać po tym, że są wysyłane z nietypowych, nieznanych adresów, które nie należą do naszej domeny. Dodatkowo, często wiadomości te są wysyłane z adresów łudząco podobnych do adresów faktycznych nadawców. Pragniemy podkreślić, że nasza Kancelaria nie ma żadnego związku z tymi wiadomościami. Wszystkie oficjalne wiadomości od nas są wysyłane wyłącznie z adresów w domenie @skslegal.pl.

Informujemy, że w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zawiadomiliśmy Policję, to jest Centralne Biuro Zapobiegania Cyberprzestępczości. Prosimy o ostrożność: dokładnie sprawdzajcie Państwo adres nadawcy wiadomości i nie otwierajcie podejrzanych e-maili ani załączników. W razie wątpliwości zalecamy natychmiastowe usunięcie takiej korespondencji.