Czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji może wypłacić dywidendę

Tomasz Kański radca prawny, partner w kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak

Czy zwyczajne zgromadzenie wspólników odbywające się w trakcie postępowania likwidacyjnego może podjąć uchwałę oprzeznaczeniu zysku na wypłatę dywidendy dla wspólników? Z uwagi na długotrwałość procedury likwidacyjnej w praktyce może zaistnieć opisana sytuacja. W takim przypadku koniecznym będzie ustalenie, na jakim etapie znajduje się postępowanie likwidacyjne. Trzeba bowiem pamiętać o przepisach kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), które ograniczają możliwość dokonania wypłat na rzecz wspólników. Po pierwsze, zgodnie z art. 275 par. 2 k.s.h., w okresie likwidacji nie można, nawet częściowo, wypłacać wspólnikom zysków przed spłaceniem wszystkich zobowiązań. Przepis ten ogranicza zatem możliwość wypłaty dywidendy na dla wspólników. Wypłata dywidendy jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy spółka zaspokoi wszystkich swoich wierzycieli. Drugim przepisem ograniczającym możliwość wypłaty dywidendy jest art. 286 par. 1 k.s.h. stanowiący, że majątek spółki, który pozostał po zaspokojeniu jej wierzycieli, może zostać podzielony między wspólników najwcześniej po upływie 6 miesięcy od daty ukazania się wMonitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia informującego o otwarciu likwidacji i wzywającego wierzycieli do zgłaszania do spółki swoich wierzytelności. Jak wynika z przytoczonych przepisów, wypłata dywidendy przez spółkę w likwidacji jest możliwa tylko w przypadku gdy spółka zaspokoiła wszystkich swoich wierzycieli, przy czym wypłata dywidendy nie może nastąpić wcześniej niż przed upływem okresu 6 miesięcy od daty publikacji ogłoszenia o likwidacji. Należy jednak zauważyć, że analizowane przepisy ograniczają jedynie możliwość wypłaty dywidendy, nie zaś możliwość podjęcia uchwały przez zgromadzenie wspólników o jej wypłacie. Zwyczajne zgromadzenie odbywające się w toku postępowania likwidacyjnego może zatem podjąć uchwałę o przeznaczeniu zysku na wypłatę dywidendy. Uchwała ta powinna jednak uzależniać wypłatę od wcześniejszego zaspokojenia przez spółkę jej wierzycieli i upływu 6 miesięcy od daty ogłoszenia o likwidacji.

SK&S Legal

OSTRZEŻENIE BEZPIECZEŃSTWA

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy poinformować, że w ostatnich dniach w sieci pojawiły się fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod naszą Kancelarię. W niektórych przypadkach do wiadomości dołączane są rzekome faktury wystawione przez naszą Kancelarię.

Fałszywe e-maile można rozpoznać po tym, że są wysyłane z nietypowych, nieznanych adresów, które nie należą do naszej domeny. Dodatkowo, często wiadomości te są wysyłane z adresów łudząco podobnych do adresów faktycznych nadawców. Pragniemy podkreślić, że nasza Kancelaria nie ma żadnego związku z tymi wiadomościami. Wszystkie oficjalne wiadomości od nas są wysyłane wyłącznie z adresów w domenie @skslegal.pl.

Informujemy, że w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zawiadomiliśmy Policję, to jest Centralne Biuro Zapobiegania Cyberprzestępczości. Prosimy o ostrożność: dokładnie sprawdzajcie Państwo adres nadawcy wiadomości i nie otwierajcie podejrzanych e-maili ani załączników. W razie wątpliwości zalecamy natychmiastowe usunięcie takiej korespondencji.