Członek zarządu może być pełnomocnikiem spółki

mec. Tomasz Kański, Dziennik Gazeta Prawna, Akademia Prawa Gospodarczego 1394

Łączna reprezentacja spółki oznacza, że do składania oświadczeń w jej imieniu wymagane jest współdziałanie kilku członków zarządu. Czy jednak członek zarządu spółki, w której obowiązuje łączna reprezentacja, może być jej pełnomocnikiem?

Kwestia ta jest przedmiotem sporów w doktrynie prawa. Przeciwnicy dopuszczalności takiego rozwiązania uważają, że udzielenie pełnomocnictwa członkowi zarządu w sytuacji, gdy umowa spółki przewiduje łączną reprezentację, jest obejściem tego wymogu i stanowi nieuprawnioną zmianę zasad reprezentacji spółki. Zwolennicy omawianego rozwiązania wskazują na konieczność rozróżnienia między czynnościami podejmowanymi w imieniu spółki przez zarząd a czynnościami podejmowanymi przez pełnomocnika. Wskazują także na brak przepisu, który zakazywałby ustanowienia członka zarządu pełnomocnikiem spółki.
Zagadnieniem tym zajmował się już dwukrotnie Sąd Najwyższy, który opowiedział się za dopuszczalnością takiego rozwiązania (orzeczenia: sygn. akt III CZP 68/06 oraz sygn. akt IV CSK 416/09). W obu orzeczeniach SN wyraźnie stwierdził, że członek zarządu może być pełnomocnikiem spółki. Sąd uznał, że udzielenie pełnomocnictwa członkowi zarządu nie prowadzi do obejścia prawa ani też nie zagraża bezpieczeństwu i pewności obrotu. Ponadto za dopuszczalnością udzielenia pełnomocnictwa członkowi zarządu przemawiają także względy praktyczne. Z drugiej strony SN orzekł, że pełnomocnik nie może zatajać wobec drugiej strony, w jakim charakterze działa na rzecz spółki. Chodzi o to, żeby kontrahent spółki miał wiedzę i mógł ustalić, z kim faktycznie ma do czynienia. Warto jednak podkreślić, że omawiane orzeczenia SN dotyczyły pełnomocnictw uprawniających pełnomocnika do dokonania poszczególnych czynności prawnych. Zatem dyskusyjna jest nadal możliwość udzielenia członkowi zarządu pełnomocnictwa ogólnego lub rodzajowego.
W przypadku dokonania przez wyznaczoną osobę czynności wykraczającej poza zakres jego umocowania będzie ona wymagała dla swej ważności potwierdzenia przez spółkę, zgodnie z art. 103 kodeksu cywilnego.

SK&S Legal

OSTRZEŻENIE BEZPIECZEŃSTWA

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy poinformować, że w ostatnich dniach w sieci pojawiły się fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod naszą Kancelarię. W niektórych przypadkach do wiadomości dołączane są rzekome faktury wystawione przez naszą Kancelarię.

Fałszywe e-maile można rozpoznać po tym, że są wysyłane z nietypowych, nieznanych adresów, które nie należą do naszej domeny. Dodatkowo, często wiadomości te są wysyłane z adresów łudząco podobnych do adresów faktycznych nadawców. Pragniemy podkreślić, że nasza Kancelaria nie ma żadnego związku z tymi wiadomościami. Wszystkie oficjalne wiadomości od nas są wysyłane wyłącznie z adresów w domenie @skslegal.pl.

Informujemy, że w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zawiadomiliśmy Policję, to jest Centralne Biuro Zapobiegania Cyberprzestępczości. Prosimy o ostrożność: dokładnie sprawdzajcie Państwo adres nadawcy wiadomości i nie otwierajcie podejrzanych e-maili ani załączników. W razie wątpliwości zalecamy natychmiastowe usunięcie takiej korespondencji.