Bez pieniędzy za bezprawne zwolnienie

Rzeczpospolita, Marta Gadomska, komentarz Dariusza Skuzy

Przywrócony do pracy nie może wystąpić z dodatkowym roszczeniem o odszkodowanie, a jeśli już, to tylko na podstawie kodeksu cywilnego. Tak twierdzą niektórzy prawnicy

Firma wypowiedziała stosunek pracy osobie w wieku przedemerytalnym. Zatrudniony odwołał się do sądu, a ten przywrócił go do pracy na dotychczasowe stanowisko. Problem w tym, że pracownik nie chce już pracować u byłego pracodawcy. Czy w związku z tym może wystąpić dodatkowo o odszkodowanie? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Komentuje Dariusz Skuza, partner w kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak, kierujący w niej departamentem procesowym

Jeżeli nie przedawniło się prawo do roszczeń a czytelnik poniósł szkodę na skutek bezprawnych redukcji, to może wystąpić dodatkowo o odszkodowanie na podstawie kodeksu pracy. Tego roszczenia nie wyłącza wcześniejsze żądanie o przywrócenie do pracy. Owszem w art. 45 k.p. ustawodawca daje alternatywę (przywrócenie do pracy albo odszkodowanie), ale nie zakazuje łączenia tych dwóch roszczeń. Moim zdaniem wolno wystąpić o nie jednocześnie nawet w tym samym pozwie.

Cały artykuł na stronach "Rzeczpospolitej"

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy poinformować, że w ostatnich dniach w sieci pojawiły się fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod naszą Kancelarię. W niektórych przypadkach do wiadomości dołączane są rzekome faktury wystawione przez naszą Kancelarię.

Fałszywe e-maile można rozpoznać po tym, że są wysyłane z nietypowych, nieznanych adresów, które nie należą do naszej domeny. Dodatkowo, często wiadomości te są wysyłane z adresów łudząco podobnych do adresów faktycznych nadawców. Pragniemy podkreślić, że nasza Kancelaria nie ma żadnego związku z tymi wiadomościami. Wszystkie oficjalne wiadomości od nas są wysyłane wyłącznie z adresów w domenie @skslegal.pl.

Informujemy, że w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zawiadomiliśmy Policję, to jest Centralne Biuro Zapobiegania Cyberprzestępczości. Prosimy o ostrożność: dokładnie sprawdzajcie Państwo adres nadawcy wiadomości i nie otwierajcie podejrzanych e-maili ani załączników. W razie wątpliwości zalecamy natychmiastowe usunięcie takiej korespondencji.