Okres zatrudnienia pracownika tymczasowego można wydłużyć

Akademia Prawa Pracy cz. 1331, Sławomir Paruch wspólnik w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

Kilka miesięcy temu wszedł w życie zmieniony art. 20 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych limitujący okres wykonywania pracy tymczasowej. Jaki jest obecnie maksymalny okres zatrudnienia pracownika tymczasowego? Artykuł 20 ust. 1 ustawy przed nowelizacją stanowił, że w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy łączny okres wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego na rzecz jednego pracodawcy użytkownika nie może przekroczyć 12 miesięcy. Sformułowanie to nie pozostawiało wątpliwości, że okres 12 miesięcy dotyczył maksymalnego czasu zatrudnienia u danego pracodawcy użytkownika. Nie miało znaczenia, czy dany pracownik kierowany był do pracy przez jedną, czy przez kilka agencji pracy tymczasowej. Znowelizowany przepis przewiduje, że w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy agencja pracy tymczasowej zatrudniająca pracownika tymczasowego może skierować tego pracownika do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy. Wydaje się, że zmiana polega na wydłużeniu limitu zatrudnienia z 12 do 18 miesięcy. W istocie jednak zmiana idzie znacznie dalej. Przed nowelizacją 12-miesięczny limit dotyczył zatrudnienia u danego pracodawcy użytkownika. Nie mógł on kontynuować korzystania z pracy tego samego pracownika tymczasowego poprzez przeniesienie go do innej agencji po upływie tego okresu. Po zmianie przepis wydaje się stanowić, że nowy, tj. 18-miesięczny limit, dotyczy skierowania do pracy przez konkretną agencję. Taka interpretacja prowadzi do wniosku, że ten sam pracownik tymczasowy może być skierowany do tego samego pracodawcy użytkownika na kolejne 18 miesięcy, jeżeli skierowania dokona inna agencja. W konsekwencji rotacja umożliwia korzystanie z pracy pracownika tymczasowego bez ograniczeń czasowych poprzez kierujące go na przemian agencje. Opisana zmiana przekreśla sens całej ustawy. Praca tymczasowa, która powinna mieć charakter okresowy i doraźny, stała się pracą permanentną.

SK&S Legal

OSTRZEŻENIE BEZPIECZEŃSTWA

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy poinformować, że w ostatnich dniach w sieci pojawiły się fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod naszą Kancelarię. W niektórych przypadkach do wiadomości dołączane są rzekome faktury wystawione przez naszą Kancelarię.

Fałszywe e-maile można rozpoznać po tym, że są wysyłane z nietypowych, nieznanych adresów, które nie należą do naszej domeny. Dodatkowo, często wiadomości te są wysyłane z adresów łudząco podobnych do adresów faktycznych nadawców. Pragniemy podkreślić, że nasza Kancelaria nie ma żadnego związku z tymi wiadomościami. Wszystkie oficjalne wiadomości od nas są wysyłane wyłącznie z adresów w domenie @skslegal.pl.

Informujemy, że w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zawiadomiliśmy Policję, to jest Centralne Biuro Zapobiegania Cyberprzestępczości. Prosimy o ostrożność: dokładnie sprawdzajcie Państwo adres nadawcy wiadomości i nie otwierajcie podejrzanych e-maili ani załączników. W razie wątpliwości zalecamy natychmiastowe usunięcie takiej korespondencji.