W jakich przypadkach zarząd spółki akcyjnej ma prawo wypłacić zaliczkę dywidendową

Akademia prawa gospodarczego cz. 1014 Tomasz Kański radca prawny, partner w kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak

Czy do obliczenia kwoty zaliczki dywidendowej można uwzględniać zysk przeniesiony na kapitał zapasowy spółki? Zasady obliczania i wypłacania zaliczki dywidendowej w spółce akcyjnej uregulowane są w art. 349 k.s.h. Zarząd może dokonać wypłaty zaliczki tylko w przypadku, gdy łącznie spełnione są następujące warunki: statut spółki upoważnia zarząd do wypłaty zaliczki, spółka posiada środki wystarczające na wypłatę, rada nadzorcza udzieliła zgody na wypłatę, zatwierdzone sprawozdanie finansowe spółki za poprzedni rok obrotowy wykazało zysk oraz sprawozdanie finansowe za bieżący rok obroty (zbadane przez biegłego rewidenta) wykazuje zysk. Wysokość zaliczki dywidendowej nie może przekroczyć połowy zysku osiągniętego w bieżącym roku obrotowym, powiększonej o kwotę kapitałów rezerwowych utworzonych z zysku, którymi może dysponować zarząd. Od tak obliczonej kwoty zaliczki należy odjąć kwoty ewentualnych, niepokrytych strat spółki z poprzednich lat oraz wartość akcji własnych posiadanych przez spółkę (art. 349 par. 2 k.s.h.). Przepisy art. 349 par. 2 k.s.h. nie wymieniają zysku zgromadzonego w kapitale zapasowym spółki jako składnika, który można uwzględnić przy obliczaniu kwoty zaliczki dywidendowej. Biorąc pod uwagę fakt, że w innych przepisach kodeksu (np. art. 348 par. 1, art. 396 par. 5, art. 397, art. 442 k.s.h.) ustawodawca wprowadza rozróżnienie pomiędzy kapitałem zapasowym oraz rezerwowym, wydaje się, że pominięcie kapitału zapasowego w treści art. 349 k.s.h. było zamierzone. Tak więc przy obliczaniu kwoty zaliczki dywidendowej nie powinno brać się pod uwagę kwot zysku zgromadzonych na kapitale zapasowym. Warto jednak pamiętać, że walne zgromadzenie jest uprawnione – zgodnie z art. 396 par. 5 k.s.h. – decydować o użyciu kapitału zapasowego. Można zatem – przed sporządzeniem sprawozdania finansowego za bieżący rok – podjąć uchwałę o przeniesieniu części zysku z kapitału zapasowego do kapitału rezerwowego, z zastrzeżeniem ograniczeń wynikających z art. 396 par. 1 i 5 k.s.h. (wysokość oraz cel użycia kapitału zapasowego).

SK&S Legal

OSTRZEŻENIE BEZPIECZEŃSTWA

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy poinformować, że w ostatnich dniach w sieci pojawiły się fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod naszą Kancelarię. W niektórych przypadkach do wiadomości dołączane są rzekome faktury wystawione przez naszą Kancelarię.

Fałszywe e-maile można rozpoznać po tym, że są wysyłane z nietypowych, nieznanych adresów, które nie należą do naszej domeny. Dodatkowo, często wiadomości te są wysyłane z adresów łudząco podobnych do adresów faktycznych nadawców. Pragniemy podkreślić, że nasza Kancelaria nie ma żadnego związku z tymi wiadomościami. Wszystkie oficjalne wiadomości od nas są wysyłane wyłącznie z adresów w domenie @skslegal.pl.

Informujemy, że w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zawiadomiliśmy Policję, to jest Centralne Biuro Zapobiegania Cyberprzestępczości. Prosimy o ostrożność: dokładnie sprawdzajcie Państwo adres nadawcy wiadomości i nie otwierajcie podejrzanych e-maili ani załączników. W razie wątpliwości zalecamy natychmiastowe usunięcie takiej korespondencji.