Prawo spółek, fuzje i przejęcia

Fuzje i przejęcia to jedna z kluczowych praktyk naszej kancelarii. Zespół transakcyjny SK&S składa się z 24 specjalistów, w tym sześciu partnerów, posiadających bogate doświadczenie w doradztwie w wielowątkowych projektach transakcyjnych, przejęciach kontroli, kompleksowych reorganizacjach, jak również w bieżącej obsłudze korporacyjnej oraz sporach korporacyjnych i handlowych. Naszymi klientami są zarówno duże krajowe i zagraniczne korporacje, przedsiębiorstwa i fundusze inwestycyjne i private equity, jak i indywidualni inwestorzy lub przedsiębiorcy, a także firmy rodzinne.

Kompleksowa obsługa korporacyjna
Świadcząc obsługę korporacyjną na etapie rozpoczynania działalności przez klientów, doradzamy przy wyborze właściwej formy prawnej i struktury korporacyjnej, dostosowanej do ich indywidualnych potrzeb, przy uwzględnieniu wszystkich istotnych aspektów podatkowych i biznesowych przyszłych operacji gospodarczych. Pomagamy w sprawach dotyczących ładu korporacyjnego, w dostosowaniu działalności przedsiębiorców do (ciągłych) zmian w przepisach prawnych,  oferując również stałe monitorowanie najważniejszych zmian w ustawodawstwie, we wdrażaniu systemów compliance, a także we wszelkich reorganizacjach i restrukturyzacjach korporacyjnych oraz w planowaniu sukcesji w firmach rodzinnych.

Obrót prywatny i giełdowy
W zakresie praktyki M&A doradzamy we wszelkiego rodzaju projektach na rynku prywatnym i publicznym, zarówno w klasycznych transakcjach (przejęcia w oparciu o formułę share deal oraz asset deal), jak również w projektach joint-venture, w zawieraniu umów inwestycyjnych, umów o współpracy, umów akcjonariuszy, a także w transakcjach giełdowych i menadżerskich (management buyout).

Transakcje
Wspólnie z innymi doradcami klienta prowadzimy procesy due diligence, działając po stronie sprzedającego albo kupującego (DD prawny i podatkowy). W oparciu o konkluzje z tego badania wspólnie z klientem opracowujemy optymalną w danych warunkach strukturę transakcji i strategię negocjacyjną, uwzględniając specyfikę klienta i targetu, przygotowujemy plany realizacji transakcji i projekty umów, uczestniczymy w negocjacjach, a także wspieramy klientów w zakresie koniecznych działań po zamknięciu (post-closing).

Branże i multidyscyplinarność
Mamy rozległe doświadczenie w prowadzeniu skomplikowanych i zakrojonych na dużą skalę projektów. Wspieramy klientów w transakcjach transgranicznych, korzystając z szerokiej sieci kontaktów w renomowanych kancelariach za granicą we wszystkich istotnych jurysdykcjach. Oferujemy rozległy zakres specjalizacji prawników. Staramy się dobrze zrozumieć potrzeby biznesowe przedsiębiorców i wykorzystujemy doświadczenie wyniesione z pracy na rzecz klientów z różnych sektorów gospodarki (m.in. FMCG, w tym przemysł rolno-spożywczy, handel i dystrybucja, usługi, media, motoryzacja, budownictwo, nieruchomości, energetyka, bankowość, projekty infrastrukturalne, nowe technologie). Pozwala to nam doradzać przekrojowo, z uwzględnieniem wszelkich kluczowych dla klienta kwestii prawnych, m.in. podatkowych, antymonopolowych, regulacyjnych, zagadnień własności intelektualnej i spraw pracowniczych, przy poszanowaniu szczególnych cech działalności danego klienta i przedmiotu transakcji. We współpracy z naszym działem procesowym doradzamy także często zawiłych i wielowątkowych sporach korporacyjnych i handlowych (np. spory udziałowców, wrogie przejęcia, dystrybucja).

Kontakty, współpraca międzynarodowa
Dzięki ścisłej współpracy z największymi kancelariami zagranicznymi i międzynarodowymi zapewniamy naszym klientom dostęp do specjalistycznej wiedzy w każdej istotnej dla nich  jurysdykcji, co pozwala nam realizować projekty wykraczające poza Polskę. Pozwala to też na bieżąco korzystać z najnowszych trendów i know-how globalnego rynku M&A. Choć pracujemy głównie w języku angielskim (poza polskim, oczywiście), jedną z naszych specjalności jest obsługa klientów niemieckojęzycznych, czym zajmuje się tzw. German Desk.

Co nas wyróżnia
W pracy kładziemy nacisk na efektywność, transparentność i właściwą komunikację. Każdy z naszych klientów może liczyć na wsparcie zespołu kierowanego przez partnera lub doświadczonego prawnika (w zależności od stopnia skomplikowania transakcji), którzy odpowiadają za kontakt z klientem i koordynują obsługę danego projektu.

Rozumiemy, że powierza się nam prowadzenie strategicznych projektów i jesteśmy zawsze do dyspozycji. Staramy się nie tylko odpowiadać na pytania, ale przede wszystkim rozwiązywać rzeczywiste potrzeby biznesowe naszych klientów.

Prawnicy SK&S są rekomendowani w krajowych i międzynarodowych rankingach (Legal 500, Chambers & Partners, IFLR 1000).

Zbyszko Wizner
Starszy Partner, radca prawny
Jarosław Bieroński
Starszy Partner, radca prawny, doradca podatkowy
Łukasz Berak
Partner, radca prawny
Krzysztof Cichocki
Partner, radca prawny
Robert Gawałkiewicz
Starszy Partner, radca prawny
Tomasz Kański
Starszy Partner, radca prawny
dr Andrzej W. Kawecki
Partner założyciel, radca prawny
dr Marcin Olechowski
Partner Zarządzający, adwokat
Krzysztof Pawlisz
Starszy Partner, radca prawny
prof. Stanisław Sołtysiński
Partner założyciel, Of Counsel, radca prawny
Mikołaj Sowiński
Partner, radca prawny
dr hab. Andrzej Szlęzak
Partner założyciel, Of Counsel, radca prawny
Sławomir Uss
Partner, radca prawny
umów Spotkanie