TSUE: cła antydumpingowe pobrane z naruszeniem prawa UE należy zwracać z odsetkami

Państwa członkowskie są zobowiązane do zapłaty odsetek od należności celnych przywozowych, które podlegają zwrotowi z tego powodu, że zostały pobrane z naruszeniem prawa Unii Europejskiej.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w jednym z ostatnich wyroków podkreślił, że taki obowiązek wynika z prawa UE.

TSUE rozpatrywał sprawę niemieckiej spółki, która w latach 2006 – 2012 dokonywała importu obuwia z Chin. Przywóz tego rodzaju towarów był obłożony cłami antydumpingowych na podstawie rozporządzenia Rady Unii Europejskiej. Zgodnie z tymi przepisami niemiecki importer zapłacił zatem cło antydumpingowe od przywożonego obuwia.

W wyroku z dnia 2 lutego 2012 r. w sprawie C249/10 P, TSUE stwierdził jednak nieważność rozporządzenia nakładającego ostateczne cła dumpingowe w odniesieniu do chińskich producentów, dostarczający obuwie do niemieckiej spółki.

Na tej podstawie, importer zażądał od organów celnych zapłaty odsetek od zwróconych mu już kwot ceł antydumpingowych. Sąd krajowy rozpatrujący sprawę podjął wątpliwość, czy zgodnie z prawem UE prawo krajowe powinno przewidywać w takiej sytuacji obowiązek zapłaty odsetek.

W wyroku z dnia 18 stycznia 2017 r. w sprawie C-365/15 TSUE rozstrzygnął tę kwestię na korzyść importera. TSUE stwierdził, że w sytuacji, w której należności celne przywozowe podlegają zwrotowi z tego powodu, że zostały pobrane z naruszeniem prawa Unii Europejskiej, państwa członkowskie są zobowiązane do zapłaty odsetek liczonych od dnia wpłaty tych należności.

TSUE podkreślił, że z utrwalonej linii orzeczniczej TSUE wynika, że osoby, które zapłaciły podatki i cła pobrane na podstawie rozporządzenia unijnego, które zostało uznane za nieważne lub uchylone przez sąd UE, mają prawo do zwrotu zapłaconych kwot wraz z odsetkami. Ta sama zasada znajduje zastosowanie w przypadku ceł antydumpingowych.

Rozstrzygnięcie TSUE jest bardzo korzystne dla polskich importerów. Przepisy celne obowiązujące w Polsce przewidują bowiem obowiązek zapłaty odsetek od zwracanych należności celnych jedynie w przypadku przekroczenia przez organ celny termin wypłaty środków.

W świetle analizowanego wyroku TSUE importerzy mogą natomiast dochodzić zapłaty odsetek także w przypadku, gdy należności celne zostały pobrane z naruszeniem prawa UE.

Taka możliwość powinna szczególnie zainteresować przedsiębiorców importujących towary z Chin. Chiny bowiem coraz częściej żądają, aby UE zaniechała stosowania wobec nich ceł antydumpingowych, powołując się na zobowiązania przyjęte przez UE w ramach Światowej Organizacji Handlu.

Polscy importerzy powinni w takich sytuacjach domagać się zwrotu zapłaconych ceł antydumpingowych wraz z odsetkami.