Nowelizacja prawa własności przemysłowej

Pobierz alert w wersji PDF

W dniach 24 lipca 2015 oraz 11 września 2015 roku uchwalone zostały największe w ostatnich latach nowelizacje Ustawy z dnia 30 czerwca 2000  roku – Prawo Własności Przemysłowej, istotnie modyfikujące dotychczasowe przepisy dotyczące m.in. patentów, znaków towarowych oraz wzorów przemysłowych. Poniżej przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian, których większość wchodzi w życie już w dniu 1 grudnia 2015 roku.

Na szczególną uwagę zasługuje w naszej ocenie zmiana trybu udzielania praw ochronnych na znaki towarowe, która już od 15 kwietnia 2016 roku znacznie przyspieszy proces rejestracji znaków w Urzędzie Patentowym RP.
Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas opracowaniem – w razie jakichkolwiek pytań oczywiście służymy Państwu pomocą.

Nowelizacja prawa własności przemysłowej – najważniejsze zmiany:

  1. Zmiana trybu udzielania praw ochronnych na znaki towarowe
    Dotychczas w Polsce obowiązywał tzw. system badawczy rejestracji znaków towarowych. Oznaczało to, że Urząd Patentowy każdorazowo badał, czy zgłoszony znak nie jest identyczny lub podobny do wcześniej zgłoszonych oznaczeń oraz odmawiał udzielenia ochrony w przypadku stwierdzenia mogącego wprowadzać w błąd podobieństwa z wcześniejszymi znakami.
    Już w dniu 16 kwietnia 2015 roku wprowadzony w Polsce zostanie obowiązujący w wielu krajach europejskich oraz OHIM tzw. system sprzeciwowy. Urząd Patentowy ograniczy badanie zgłoszenia znaku jedynie do kwestii formalnych oraz bezwzględnych przesłanek rejestracji, bez sprawdzania potencjalnych kolizji z wcześniejszymi znakami. Po opublikowaniu informacji o zgłoszeniu, właściciele identycznych lub podobnych znaków zgłoszonych wcześniej wnieść będą mogli sprzeciw dotyczący rejestracji tego oznaczenia. W przypadku braku reakcji z ich strony na znak udzielone zostanie prawo ochronne.
    Zmiana systemu ma znacząco przyspieszyć czas rejestracji znaków towarowych, który w założeniu powinien skrócić się nawet do 6 miesięcy (obecnie rozpatrzenie zgłoszenia znaku nierzadko zajmuje w Polsce ponad rok). Pozytywną konsekwencją zmiany trybu rejestracji będzie również to, że wcześniejsze nieużywane oraz nieistotne dla uprawnionych znaki towarowe nie będą stanowiły przeszkody rejestracji w przypadku braku złożenia sprzeciwu przez ich właściciela. Za pewną niedogodność uznać należy natomiast konieczność dokładniejszego monitorowania nowych zgłoszeń znaków towarowych przez uprawnionych oraz ponoszenie przez nich kosztów w przypadku konieczności złożenia sprzeciwu wobec zgłoszeń znaków podobnych lub identycznych.
  2. Instytucja tzw. listów zgody w przypadku znaków towarowych
    Od 1 grudnia 2015 roku możliwe będzie uzyskanie prawa ochronnego na późniejszy podobny znak towarowy w przypadku wyrażenia na to zgody przez uprawnionego.
    Instytucja ta umożliwi m.in. rejestrację znaków podobnych przez podmioty należące do jednej grupy kapitałowej, które na co dzień posługują się tymi samymi lub podobnymi oznaczeniami. Pozwoli także na rejestrację znaku towarowego w sytuacji, w której niezależni przedsiębiorcy akceptują obecność podobnych znaków towarowych w obrocie ze względu na prowadzenie przez uprawnionych działalności na różnych rynkach.
  3. Kumulacja praw z wzorów przemysłowych i praw autorskich.
    W wyniku nowelizacji uchylony zostanie art. 116 pwp, który wyłączał możliwości dochodzenia ochrony prawnoautorskiej wzorów przemysłowych po wygaśnięciu praw z rejestracji na dany wzór. Oznacza to, że polski ustawodawca wyraźnie dopuścił kumulację ochrony wynikającej z prawa wzorów przemysłowych oraz praw autorskich.
    Z praktycznego punktu widzenia zmiana ta będzie mieć istotne znaczenie w przypadku chęci wykorzystania w działalności gospodarczej wzoru przemysłowego, w stosunku do którego prawo z rejestracji wygasło. Od 1 grudnia 2015 roku należy bowiem liczyć się z możliwością naruszenia praw autorskich do takiego wzoru.
  4. Ulga w nowości dla patentów i wzorów użytkowych.
    Do tej pory w przypadku publicznego ujawnienia istoty wynalazku dochodziło do unicestwienia przesłanki nowości, co skutkowało odmową udzielenia patentu lub jego unieważnieniem. Nowelizacja wprowadza korzystną dla wynalazców instytucję tzw. ulgi w nowości. Od 1 grudnia 2015 możliwe będzie zgłoszenie wynalazku w ciągu 6 miesięcy od jego ujawnienia, jeżeli było ono spowodowane oczywistym nadużyciem w stosunku do zgłaszającego lub jego poprzednika prawnego.
  5. Wstępna ocena zdolności patentowej.
    W nowym stanie prawnym dla każdej aplikacji patentowej podlegającej ogłoszeniu  Urząd Patentowy, oprócz sprawozdania o stanie techniki, będzie mógł sporządzić wstępną ocenę dotyczącą spełnienia przesłanek nowości wynalazku, poziomu wynalazczego lub wymogu jednolitości. Zmiana ta pozwoli zgłaszającemu na szybsze poznanie wstępnego stanowiska Urzędu Patentowego dotyczącego zgłoszonego wynalazku oraz ewentualne przedstawienie dodatkowych argumentów w sytuacji, w której wstępna ocena przesłanek patentowalności będzie niekorzystna.
  6. Rejestr dodatkowych praw ochronnych
    Uzyskanie dodatkowego prawa ochronnego (ang. Supplementary Protection Certificate – SPC) umożliwia przedłużenie ochrony patentowej na produkt leczniczy lub środek ochrony roślin maksymalnie o 5 lat. Do tej pory wzmianka o jego udzieleniu zapisywana była w rejestrze patentowym. Utworzenie oddzielnego rejestru służyć ma zachowaniu większej przejrzystości oraz uniknięciu sytuacji, w której możliwe było wprowadzenie w błąd co do czasu trwania patentu oraz natury prawa.
  7. Dopuszczenie podziału znaku towarowego w postępowaniu spornym
    W przypadku złożenia sprzeciwu od decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy lub wniosku o unieważnienie znaku uprawniony będzie miał możliwość podzielenia znaku w stosunku do niektórych towarów i usług. Do tej pory podział znaku możliwy był jedynie na etapie postępowania zgłoszeniowego.
    W wyniku zmiany uprawniony będzie miał możliwość bardziej elastycznego kształtowania strategii w przypadku podjęcia próby unieważnienia znaku przez podmioty trzecie.
  8. Międzynarodowy wzór przemysłowy
    Ustawodawca wprowadził do polskiej ustawy przepisy regulujące procedurę uznawania na terytorium Polski rejestracji międzynarodowych wzorów przemysłowych zgodnie z Aktem genewskim porozumienia haskiego w sprawie międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych.
    Podobna procedura obowiązuje już od kilku lat w przypadku rejestracji międzynarodowych znaków towarowych oraz cieszy się zainteresowaniem podmiotów pragnących uzyskać jednocześnie ochronę praw własności przemysłowej w wybranych państwach na świecie.